Eno najbolj znanih Lennonovih pesmi, ki je nastala kot odgovor na svetovno dogajanje v 60. in pozneje obveljala za mirovno himno, bodo naprodaj ponudili na dražbi rock- in popspominkov, ki jo 10. julija organizira britanska dražbena hiša Christie's. Po mnenju dražilcev si srečna lastnica rokopisa Gail Renard lahko obeta, da bo iztržila od 200.000 do 300.000 britanskih funtov. Poleg rokopisa bo Renardova na dražbi ponudila tudi nekaj fotografij enega najbolj znanih umetniških parov, Johna Lennona in Yoko Ono.
Mirovni protest v postelji
Lahko bi rekli, da je imela scenaristka televizijskih komedij in TV-voditeljica Renardova pred skoraj 40 leti, natančneje leta 1969, neznansko srečo. Takrat 16-letni najstnici in vneti oboževalki Beatlesov se je namreč uspelo izmuzniti v apartma hotela Kraljice Elizabete, kamor sta se "zabrikadirala" pravkar poročena Lennon in Yoko. Odločena, da bosta pozornost sveta preusmerila na vietnamsko vojno, sta se novoporočenca odločila izvesti osemdnevni mirovni protest v postelji, v tem času pa so ju v apartmaju obiskali številni novinarji in oboževalci z vsega sveta.
Rokopis je dobila 16-letnica
Renardova je bila ena izmed prvih, ki je obiskala znani par in se z njima spoprijateljila. V apartmaju je skupaj z njima preživela vseh osem dni in jima v tem času pomagala skrbeti za Yokino 5-letno hčer Kyoto. Ob koncu protesta ji je Lennon v spomin izročil nekaj osebnih predmetov, med njimi tudi rokopis skladbe, in ji ob tem dejal, naj jih ne zavrže, saj bodo "nekoč prav gotovo nekaj vredni." Lennon je Renardovi pomagal tudi pozneje, na začetku njene kariere, ko ji je omogočil, da je v reviji The Beatles Monthly objavila članek o mirovnem protestu v postelji.
Skladba je bila posneta v petih minutah
Vrhunec mirovnega protesta je bilo prav gotovo snemanje skladbe Give Peace a Chance, ki jo je hkrati prepevalo okoli 50 ljudi, ki so bili takrat v apartmaju. Vse skupaj je trajalo dobrih pet minut, skupaj z Lennonom in Yoko pa sta pesem prepevala tudi pevka Petula Clark in ameriški "beatniški" pesnik Allen Ginsberg. Skladba je nato izšla tudi na albumu skupine Plastic Ono Band.
Nekaj mesecev zatem je skladbo že prepevalo okoli pol milijona protestnikov, ki so se zbrali pred Belo hišo, da bi izrazili svoje nestrinjanje z vietnamsko vojno. Ko je Lennon videl televizijske posnetke pojoče množice, je trenutek imenoval za enega najpomembnejših v svojem življenju.
K. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje