Sedemdeset let, odkar so se skladatelji povezali v prostovoljno strokovno združenje in vanj pritegnili tudi muzikologe, bo minilo 22. decembra. Danes društvo, ki je bilo pred kratkim odlikovano z redom za zasluge, združuje več kot 100 članov, ki delujejo tako doma kot v tujini.
Praznovanje društvenega jubileja začenjajo po jesenskih Svetovnih glasbenih dnevih, sklenili pa ga bodo s slavnostno akademijo 21. junija prihodnje leto, na svetovni dan glasbe.
V središču dogodkov bo novonastala, še neslišana glasba, kar je tudi eno izmed temeljnih poslanstev društva, je povedal predsednik društva Nenad Firšt. Program komornega cikla Koncertni atelje, najstarejše dejavnosti društva, je Nina Šenk oblikovala iz slovenskih novitet, tehtnih del iz tujine in domačih skladb starejšega nastanka. Na treh koncertih jih bodo izvajali glasbeniki srednje in mlajše generacije.
Na dveh nočeh slovenskih skladateljev v Ljubljani in Novem mestu bo skupaj izvedenih 21 novitet. Člani društva se bodo z novimi deli predstavili tudi mlademu občinstvu na koncertu orkestra Slovenske filharmonije z dirigentom Simonom Krečičem.
Potenciali domače poustvarjalnosti
Tudi v jubilejni sezoni bo društvo nadaljevalo pogovore s skladatelji, prvi bo drevi z Lariso Vrhunc. Prav tako bo nadaljevalo niz okroglih miz, posvečenih aktualni problematiki v glasbi. Tokrat se bodo nanašale na domačo poustvarjalnost in njene potenciale, in sicer pri mladih izvajalcih, v opernih hišah, zborovstvu in glasbeni produkciji.
Jubilejno sezono bo 21. junija, ko 140 držav po svetu, med njimi Slovenija, praznuje dan glasbe, sklenila slavnostna akademija. Sklop prireditev bo vključeval simpozij, predstavitev knjige o Društvu slovenskih skladateljev, razstavo ob 70. obletnici in slavnostni koncert z deli društvenih članov.
V tujini bo jubilej odmeval 15. februarja, ko bosta v Bruslju z izborom slovenske glasbe ob slovenskem kulturnem prazniku nastopila saksofonist Jan Gričar in harmonikar Nejc Grm.
Vseevropsko združenje skladateljev spremlja področje avtorskih pravic
Jeseni prihodnje leto bo društvo organiziralo generalno skupščino vseevropskega združenja skladateljev ESCA, ki vključuje več kot 40 skladateljskih društev oziroma okoli 23.000 skladateljev vseh žanrov iz 20 evropskih držav. Združenje po besedah koordinatorja mednarodne dejavnosti Dušana Bavdka spremlja razvoj na področju avtorskih pravic, vsaki dve leti na to temo organizira tudi konferenco v Bruslju.
Slovensko društvo ključno pri oblikovanju evropskega orkestra za sodobno glasbo
Slovensko skladateljsko društvo je vključeno v odbor ESCA za resno glasbo, ki je tudi najbolj dejaven – druga dva sta posvečena popularni in filmski glasbi. Njegova najpomembnejša akcija je evropski orkester za sodobno glasbo ECCO, pri nastanku katerega je slovensko društvo odigralo ključno vlogo. Pod to znamko bodo v Ljubljani pripravili koncerta Big banda in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje