V okviru 10. festivala, ki poteka med 8. oktobrom in 15. decembrom, bo pihalni kvintet Slowind pripravil pet tematsko poimenovanih koncertov, zaznamovala pa jih bo solistična predstavitev članov kvinteta. Po desetih letih se tako 'Slowindovci', ki so se do zdaj posvečali umetniškim osebnostim - skladateljem in dirigentom, na oder postavljajo sami.
Na programu bo ...
Program nove izdaje festivala so zasnovali na podlagi preteklih izkušenj, pogovorov z različnimi gosti in želja posameznih članov ansambla po izvedbi skladb za večje pihalne zasedbe. Na petih večerih bo mogoče prisluhniti glasbi od klasičnih skladateljev Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovna in Felixa Mendelssohna Bartoldyja do manj znanih komponistov, kot so Georges Aperghis, Matyas Seiber, Hans Krasa, Mauricio Kagel, Ruth Crawford Seeger in Elliot Carter. Ansambel je naročil tudi dve noviteti - Ogledalo sanj Nenada Firšta in O smrti sonet, s katero mlada skladateljica Nana Forte začenja nov cikel skladb, poimenovan Vrtiljak čutečih kipov.
Individualni nastopi članov
K sodelovanju so povabili veliko gostov, tako domačih kot nekaj tujih, med njimi švicarskega tolkalca Matthiasa Würscha. Oboist Matej Šarc je opozoril predvsem na individualni nastop članov kvinteta Slowind, podobno kot na festivalu leta 2004. Na koncertu bodo postregli s štirimi Sekvencami za solistične pihalne instrumente italijanskega velikana avantgarde Luciana Beria. A prisluhniti bo mogoče le štirim članom - oboistu Šarcu, klarinetistu Juriju Jenku, fagotistu Paolu Calligarisu in flavtistu Alešu Kacjanu, ne pa tudi rogistu Metodu Tomacu, saj skladatelj ni napisal sekvence za rog.
Prvi koncert je bil v veliki dvorani Slovenske filharmonije, sledili pa mu bodo še 21. oktobra, 10. novembra, 24. novembra in 15. decembra. Člani kvinteta bodo solistično nastopili na prvih štirih večerih, na petem pa bo mogoče slišati kompozicijo Pierrot Lunaire Arnolda Schönberga, v kateri solistka (Barbara Jernejčič Fürst) namesto petja recitira poezijo Alberta Girauda. Čisto na koncu bo zazvenela še skladba Antonina Dvoržaka.
Les, veter, kovina
Slowind je izdal tudi knjigo o umetniški poti kvinteta. Pod delo se podpisuje Mateja Kralj, ki je pod naslovom Les, veter, kovina zbrala vtise s pomembnih gostovanj Slowinda, biografije članov, opise festivalov, sezname koncertov, izvedenih skladb in izdanih zgoščenk ter fotografije. Knjigo spremlja tudi DVD-plošča s televizijskimi posnetki s preteklih festivalov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje