Oboa je Holligerjeva strast. Foto:
Oboa je Holligerjeva strast. Foto:
Kvintet uspešno združuje komorno in sodobno glasbo.
Alexander Lonquich
Na klavirju bo mogoče slišati Lonquicha. Foto: Amici della musica
Muriel Cantoreggi
Dobila je že številne nagrade.

Švicarski oboist, skladatelj in dirigent se je slovenskemu občinstvu predstavil kot prvi. Ob njegovih lastnih skladbah in skladbah Schumanna so ga spremljali ansambel Slowind, Alexander Lonquich na klavirju in Muriel Cantoreggi na violini.

Ansambel Slowind ni le dejaven na področju komorne glasbe, ampak tudi na področju sodobne, zato je reden gost najpomembnejših tovrstnih festivalov ("Ars Musica" Bruselj, Biennale Bern, "Klangspuren" Innsbruck, "New Music Concerts Series" Toronto). Poleg koncertiranja v tujini se kvintet že vrsto let ukvarja s promoviranjem svetovne sodobne komorne literature v lastnem komornem ciklusu "Festival Slowind". Slowind je leta 1999 prejel Župančičevo nagrado in nagrado Prešernovega sklada leta 2003. Lanskoletni festival je vzbudil kar precej pozornosti, ko je Slowind pod okriljem evropskega programa Kultura 2000 z nemškim ansamblom SurPlus in francoskim Acroche Note predstavil vrsto pri nas še neznanih sodobnih komornih del ter pet posebej za festival napisanih novitet evropskih skladateljev nove generacije.

Velikan glasbenega sveta
67-letni Heinz Holliger ni le oboist, pianist, skladatelj in dirigent, ampak je glasbeni velikan. Pri 20 letih je zmagal na radijskem tekmovanju v Ženevi, dve leti kasneje pa na tekmovanju nemških radijskih postaj ARD v Münchnu. Holliger je z enkratno virtuoznostjo in izjemno muzikalnostjo uveljavil oboo na velikih koncertnih odrih, odkrival je dela pozabljenih mojstrov, spodbujal nove tehnike igranja in odkril danes priznane skladatelje. Med Holligerjeva najbolj znana skladateljska dela sodijo: Scardanelli-Ciklus, Alb-Cher, Traklove pesmi in uspešna opera Sneguljčica. Je tudi zelo priljubljen dirigent številnih svetovnih orkestrov. Za svoje posnetke je Heinz Holliger prejel dejansko vse najpomembnejše mednarodne nagrade. Z ansamblom Slowind tokrat sodeluje drugič.

Sodelovanje z zvenečimi imeni
Nemec Alexander Lonquich (46) je s šestnajstimi leti je zmagal na tekmovanju Casagrande v Terni v Italiji. Od takrat naprej koncertira na Japonskem, v ZDA in največjih evropskih glasbenih središčih. Kot solist je nastopil z zvenečimi dirigentskimi imeni in sodeluje z Mahlerjevim komornim orkestrom, Camerato Academico Salzburg in Komornim orkestrom iz Mantove. Predava na Accademia Pianistica v Imoli in Visoki šoli za glasbo v Kölnu. Ukvarja se tudi z umetniškim vodenjem različnih festivalov in interdisciplinarnih srečanj.

Talent iz Francije
Francoska violinistka Muriel Cantoreggi je od leta 1995 koncertna mojstrica Münchenskega komornega orkestra. Leta 1993 je bila nagrajenka tekmovanja Marguerite Long - Jacques Thibaud v Parizu, od leta 1994 do leta 1996 pa je koncertna mojstrica Mladinskega orkestra Evropske unije. Poleg solistične dejavnosti kot komorna glasbenica nastopa s Heinzem Holligerjem, z Alexandrom Lonquichem in Alexandrom Madžarjem. Nastopila je na številnih festivalih klasične glasbe. V sezoni 2000/2001 je bila v Kölnski filharmoniji izbrana za "vzhajajočo zvezdo" in v sklopu tega nastopala v tujini.