Letošja država partnerica je Španija, od koder prihaja tudi zasedba uvodnega večera. Foto: Festival Brežice
Letošja država partnerica je Španija, od koder prihaja tudi zasedba uvodnega večera. Foto: Festival Brežice
Komorni zbor RTV Slovenije
Komorni zbor RTV Slovenije bo izvajal dela Jacobusa Gallusa. Foto: Festival Brežice
Pramea Ensemble
Zasebi Pramea Ensemble bo mogoče prilsuhniti 13. 7. ob v cerkvi sv. Mihaela v Pišecah. Foto: Festival Brežice

Na koncertu v Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice so španski glasbeniki postregli z deli Bacha, Telemanna in Celestine ter tako odprli festival, na katerem se bo do 18. avgusta zvrstilo kar 50 koncertov vrhunskih umetnikov. Festival, katerega država partnerica je letos Španija, spremlja ime SEVIQC Brežice in nadaljuje projekt, ki ga je v Brežicah začel leta 1997. Koncerte bodo pripraviili v 29 gradovih in cerkvah.

Koncerti so razdeljeni v štiri dele - Festivala Brežice, Klasikaa Dolenjska, Klasikaa Postojna in Klasikaa Slovenija, prisluhniti pa jim bo mogoče na 29 slovenskih gradovih in cerkvah v 16 občinah. Poleg že znanih prizorišč od Šmarja pri Jelšah in Bizeljskega do Postojne, bodo koncerte pripravili tudi na novih prizoriščih, v Cerknici, Taboru Cerovo, Veseli gori, Predjami in Dobrniču. Projekt SEVIQC bo glasbo, ki zajema obdobje od srednjega veka do začetka 20. stoletja, popeljal tudi v nekatera italijanska in poljska mesta.

S Komornim zborom RTV Slovenija
Poleg glasbenikov iz Španije, Madžarske, Irske, Nizozemske, Italije, Kube, Francije in Velike Britanije bodo staro ustvarjanje interpretirali tudi domači izvajalci, med katerimi bodo samostojne koncerte predstavili Komorni zbor RTV Slovenije (10. 7., Samostanska cerkev na Kostanjevici na Kriki), ki bo pripravil dela Jacobusa Gallusa, ter pianist Erik Šuler s skladbami Petra Iljiča Čajkovskega.

Od Španije do Poljske
Na festivalu se bodo med drugim predstavili še Jaics, Czeh, Iglódi, Pramea Ensemble, Quadro Janas (Italija), Le Tendre Amour (Španija), Ensemble Ars Longa (Kuba), Caprice Baroque (Francija), Dialogos (Francija), Sirocco (Francija), European Union Baroque Orchestra (Velika Britanija), Mauillon, Biffi, Hamon, Chambre 5.01 (Poljska)
in La Falsirena.

Po besedah direktorja festivala Klemna Ramovša ohranja brežiški festival stare glasbe mesto enega najuglednejših evropskih glasbenih festivalov z mnogimi mednarodnimi povezavami in vplivi. Ramovš še napoveduje, da bo rdeča nit tudi v prihodnje promocija glasbe in domače izjemno bogate kulturne dediščine.