Opozorilne stavke, ki so jo zaposleni v orkestru SF-ja prejšnji teden izvedli med večerno vajo, se je udeležilo okrog 70 glasbenikov. Podprla sta jo sindikata Sviz in Glosa, ki sta na neprofesionalen in neprimeren odnos direktorja do zaposlenih opozorila decembra lani in ga nato marca letos pozvala tudi k odstopu. Foto: BoBo
Opozorilne stavke, ki so jo zaposleni v orkestru SF-ja prejšnji teden izvedli med večerno vajo, se je udeležilo okrog 70 glasbenikov. Podprla sta jo sindikata Sviz in Glosa, ki sta na neprofesionalen in neprimeren odnos direktorja do zaposlenih opozorila decembra lani in ga nato marca letos pozvala tudi k odstopu. Foto: BoBo
Slovenska filharmonija
"Maestra Lajovca je nastavil na mesto šefa dirigenta direktor Damjanovič brez posvetovanja in soglasja orkestra, kar je v nasprotju s povsod po svetu uveljavljeno in uspešno prakso, ki dirigentu podeli legitimnost izbire in je predpogoj za njegovo uspešno delovanje. Na enak način je nastavil prejšnja dirigenta (Villaume, Wilson)," so v stavkovnem odboru med drugim zapisali pred stavko. Foto: BoBo
Za prvi januar napovedani novoletni koncert je s svojim repertoarjem obljubljal izbor del od romantike, prek opere in operete do uspešnic iz filmov prve polovice 20. stoletja; na repertoar so uvrstili skladbe Schuberta, Čajkovskega, Brahmsa, Offenbacha, Roberta Stolza, Josefa Straussa in drugih. Foto: BoBo
false
Kot so zapisali v izjavi stavkovnega odbora, izjave direktorja Damjanoviča in Lajovca, ki v medijih izjavljata, da je celoten zaplet plod ozkih interesov posameznikov, zavračajo kot neutemeljene, žaljive in pritlehne ter jih doživljajo kot skrajno nizkoten in strahopeten napad na predstavnike zaposlenih, zlasti, ker prihajajo s položaja moči. Foto: BoBo

O stavki so glasbeniki obvestili direktorja SF-ja Damjana Damjanoviča, predsednika sveta SF-ja Otmarja Zorna, vlado in ministrstvo za kulturo ter sindikata Sviz in Glosa. Svojo odločitev in zahteve bodo podrobneje pojasnili na četrtkovi novinarski konferenci.

Po opozorilni stavki, ki so jo izvedli prejšnji ponedeljek v času večerne vaje, nameravajo v četrtek javnost seznaniti z rezultati novega opredeljevanja zaposlenih o zaostritvi stavke. Ob vnovičnem glasovanju pred tednom dni je po trditvah stavkovnega odbora podpora stavki narasla.

Stavka na najprominentnejši koncertni datum v letu
Kot so zapisali v vabilu na novinarsko konferenco, bodo pojasnili, zakaj so se odločili za stavko 1. januarja, ko imajo na sporedu novoletni koncert. Natančneje bodo predstavili stavkovne zahteve in se "odzvali tudi na številne neresnične izjave s strani ostalih vpletenih v problematiko, ki so se te dni pojavljale v medijih oziroma javnosti".

Glasbeniki napovedujejo, da bodo stavkali v Cankarjevem domu v času generalke in tam predvidenega koncerta. Med stavko bodo izvajali protestne dejavnosti, je zapisal stavkovni odbor, ki ga vodi predsednica Marina Kopše.

Orkestraši zahtevajo odstop direktorja Damjanoviča in štirih članov sveta SF-ja, ki jih je na to funkcijo imenovala vlada, ter prekinitev sodelovanja z dirigentom Urošem Lajovcem, vse "zaradi nepravilnega ravnanja, ki je v škodo ekonomsko-socialnemu položaju zaposlenih".

Zahteva po ureditvi zaposlitev
Zahtevajo tudi "ugodno rešitev vseh aktualnih postopkov razporejanja zaposlenih na delovna mesta priznanih ustvarjalcev, kjer so zaposleni pogoje izpolnili, takojšnjo dokončno opredelitev do kriterijev ter ažurno izvajanje teh postopkov".

V peti točki pa zahtevajo "takojšnjo zagotovitev spoštljivega delovnega okolja, zakonitosti, transparentnosti in strokovnosti poslovodenja ter upravljanja SF, kar bo zagotavljalo uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic delavcev in možnost uveljavljanja takih interesov iz dela".

Direktorju očitajo šikaniranje ...
Odstop direktorja med drugim zahtevajo zaradi blatenja in neresnic v medijih, sistematičnih nezakonitih groženj z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, šikaniranja in groženj predstavnikom zaposlenih, diskriminacije zaposlenih, netransparentnosti in nezakonitosti vodenja postopkov zasedanja delovnih mest priznanih ustvarjalcev ter zaposlovanja za določen čas v nasprotju s predpisi. Če Damjanovič ne odstopi, predlagajo, da ga iz istih razlogov razreši minister za kulturo.

V zahtevi po odstopu članov sveta zavoda so med drugim navedli onemogočanje sodelovanja predstavnikom sindikatov na sejah, ignoriranje predstavnika zaposlenih v njem ter nezakonito ravnanje v postopku pritožb v zvezi z zasedanjem delovnih mest priznanih ustvarjalcev kljub opozorilu na nepravilnosti. Iz teh razlogov naj jih vlada povabi k odstopu oziroma razreši, so zapisali v obrazložitvi zahteve.

... dirigentu pa neprimerno vedenje
Pri dirigentu Lajovcu pa se jim zdi nesprejemljiv "izjemen cinizem, sarkazem, podcenjevanje in poniževanje" na vajah orkestra, obračunavanje s posamezniki, pa tudi "siceršnji neprimeren nivo komunikacije". Njegov mandat je sicer po besedah Marine Kopše vezan na mandat direktorja Damjanoviča.

Filharmoniki pričakujejo spremembe ustanovitvenega akta, ki bo ločil funkcijo poslovodenja in umetniškega vodenja zavoda, ter večjo zastopanost zaposlenih v svetu.

Imajo podporo sindikatov
Podporo glasbenikom je izrazila tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije. V pismu, ki ga je podpisal predsednik Dušan Semolič, je pristojne pozvala, naj jim prisluhnejo, zagotovijo dialog in poskrbijo za ureditev razmer.