Zaposleni v orkestru Slovenske filharmonije so pretekli teden v času ponedeljkove večerne vaje izvedli stavko zaradi žalitev in nespoštljivega odnosa Damjanoviča in Lajovica ter nespoštovanja pravic zaposlenih. Udeležilo se je je okrog 70 glasbenikov. Podprla sta jo sindikata Sviz in Glosa. Foto: BoBo
Zaposleni v orkestru Slovenske filharmonije so pretekli teden v času ponedeljkove večerne vaje izvedli stavko zaradi žalitev in nespoštljivega odnosa Damjanoviča in Lajovica ter nespoštovanja pravic zaposlenih. Udeležilo se je je okrog 70 glasbenikov. Podprla sta jo sindikata Sviz in Glosa. Foto: BoBo
Ministrstvo za kulturo
Na ministrstvu so v zvezi z dogajanjem v Slovenski filharmoniji pretekli teden med durgim pojasnili, da so v reševanje konflikta za zdaj neposredno vključeni prek štirih predstavnikov ustanovitelja v petčlanskem svetu zavoda. Ob tem so dodali, da so že večkrat apelirali na vpletene, naj položaj poskusijo rešiti z dialogom: "Nepredstavljivo je namreč, da bi v demokratični družbi zgolj s politično močjo kratko malo uresničevali zahteve zaposlenih po menjavah korektno imenovanega vodstva ali pa na željo vodstva disciplinirali zaposlene, ki imajo drugačne poglede kot vodstvo." Foto: MMC/Miloš Ojdanić

treh razpisih za direktorja SF-ja vse prej kot korektno.

V pismu so se odzvali na v medijih povzeto izjavo ministrstva o nepredstavljivosti, da bi v demokraciji zgolj s politično močjo uresničevali zahteve zaposlenih po menjavah "korektno imenovanega vodstva". V stavkovnem odboru prav to korektnost postavljajo pod vprašaj.

Po besedah predstavnice stavkovnega odbora orkestra SF-ja Marine Kopše so v odprto pismo ministru vključili zgolj tri njim dostopne medijske članke na temo SF-ja, ki so že v preteklosti problematizirali postopke izbora in ponovnih potrditev Damjana Damjanoviča za direktorja filharmonije.

Pravi, da članki "postavljajo na laž izjavo ministrstva za kulturo o 'korektnem imenovanju' sedanjega direktorja SF-ja, obenem pa skupaj s citiranim zapisnikom strokovnega sveta filharmonije dokazujejo splošno neusposobljenost direktorja Damjanoviča za opravljanje te zahtevne funkcije".

Ministrstvo sprašujejo tudi, čemu naglica pri pripravi razpisa
Stavkovni odbor je v pismu omenil tudi, da mu ni povsem razumljiva napoved ministrstva za kulturo o pripravi razpisa za direktorja SF–ja za naslednje mandatno obdobje v najkrajšem možnem času, "s čimer bo zagotovilo ustrezno dolgoročno rešitev in stabilnost delovanja javnega zavoda". Sprašujejo se, ali je kot naslednje mandatno obdobje mišljeno obdobje po poteku tretjega Damjanovičevega mandata in "čemu napovedana naglica pri pripravi razpisa".

"Predsednik sveta zavoda dolžan obveščati o vseh uradnih dokumentih"
V odprtem pismu dodajajo, da se predsedniku sveta zavoda SF-ja Otmarju Zornu "ni zdelo ne vredno in ne potrebno", da z omenjenim dopisom ministrstva seznani predstavnico zaposlenih v svetu Marino Kopše. Ta je spomnila, da je Zorn dolžan vse člane sveta obveščati o vseh uradnih dokumentih, ki prispejo na naslov sveta SF-ja.

Neenako obravnavo članov sveta po besedah Kopšetove dodatno pojasnjuje tudi potek zadnje izredne seje sveta SF-ja, ki je potekala 8. decembra. Kot je še dejala, je predsednik sejo uradno končal, in ko je sejo zapustila, so jo vsi preostali člani sveta, skupaj s poslovodstvom in njihovim odvetnikom Dušanom Korošcem, nadaljevali brez nje.