Antonio Stradivari je legenda postal že, ko je še živel; že v 19. stoletju pa so iz njega ustvarili skoraj mitološki lik. Foto:
Antonio Stradivari je legenda postal že, ko je še živel; že v 19. stoletju pa so iz njega ustvarili skoraj mitološki lik. Foto:
Stradivarijeva violina
Ni violinista, ki ne bi hvalil polnega zvoka, ki prihaja iz Stradivarijevih violin. Foto: EPA

Raziskovalcem z univerze v Manchestru pa je uspelo razviti elektronsko napravo, s katero je menda mogoče iz vsake violine izvabiti zvok, kakršen se razlega iz znamenitih in "sakramensko" dragih glasbil, ki so jih izdelovali v delavnici družine Stradivari. Patrick Gaydecki, profesor digitalnega procesiranja zvoka, je pojasnil, da je zvok, ki prihaja iz violine, odvisen od načina vibriranja te. Njegovi sodelavci so izmerili vibriranje Stradivarijevih violin in naredili napravo, ki to vibriranje poustvarja. Po poročanju časopisa Guardian nova naprava zvok, ki prihaja iz običajnega glasbila, preoblikuje tako, da ga izpostavi vibracijam, kakršne nastajajo ob igranju na Stradivarijeve violine.

Končno razkriti Stradivari?
Izsledke raziskave bodo sodelavci manchesterske univerze skušali uporabiti tudi za razvozlavanje skrivnosti izdelave znamenitih violin. Skrivnosti, še posebej povezane z delom Antonia Stradivarija, ki velja za sploh največjega mojstra izdelave violin.

Antonio Stradivari je celo življenje izpopolnjeval način izdelave violin. Učenec le malo manj znamenitega izdelovalca violin Nicola Amatija iz Cremone je namreč potreboval več desetletij, preden je odkril "popolni recept". Za najboljše tako veljajo violine, ki jih je Antonio Stradivari izdelal med letoma 1698 in 1720, torej po dopolnjenem 50. letu. Te violine so tudi najdražje; njihova cena na dražbah doseže več sto tisoč ameriških dolarjev.

Tri vrste lesa in nekaj pomad
Recept, za katerega tudi sodobni strokovnjaki za glasbila ne vedo točno, zakaj tako dobro deluje, zapoveduje uporabo treh vrst lesa. Zgornji del telesa glasbila mora biti izdelan iz jelke, dno iz javorja, notranjost pa naj bo iz vrbovine. Vendar tudi to ne zadostuje. Stradivari je les obdelal z različnimi minerali, med drugim z boratom, natrijem in kalijevim silikatom, les pa je nato premazal s posebno maso iz medu, beljaka in arabske gume.