Vodilni mož skupine The Garifuna Collective je svojo glasbo razumel kot način predstavljanja svojega ljudstva svetu. Foto: RTV SLO
Vodilni mož skupine The Garifuna Collective je svojo glasbo razumel kot način predstavljanja svojega ljudstva svetu. Foto: RTV SLO

Andy Palacio je bil najbolj znan glasnik kulture ljudstva Garifuna, potomcev sužnjev iz zahodne Afrike, ki so leta 1635 preživeli brodolom ob obalah otoka, ki ga danes poznamo kot St. Vincent, nato pa so se pomešali med tamkajšnje prebivalstvo, indijance plemen Arawak in Karib. Danes ljudstvo Garifuna, ki šteje okoli 250 tisoč pripadnikov, živi ob karibskih obalah Belizeja, Gvatemale, Nikaragve in Hondurasa.

Palaciovo glasbo lahko slišite tudi na njegovi strani MySpace.
47-letni glasbenik je umrl v soboto zaradi odpovedi dihal, ki je bila posledica kapi in infarkta dober teden prej. Pogreb bo v naslednjih dneh v Barrancu, pevčevi rojstni vasi na belizejski obali.

MMC-jev lanski intervju s Palaciem najdete tukaj.
Palacio ni bil "le" najbolj priljubljen belizejski glasbenik, ampak tudi kulturni ambasador in vodja Nacionalnega inštituta za kulturo in zgodovino. Glasbeno kariero je začel z lahkotnejšo plesno zvrstjo glasbe v jeziku ljudstva Garifuna, imenovano puntarock, nato pa se je odločil za sporočilnejšo glasbo in vrhunec kariere dosegel s kritiško opevanim albumom Watina, ki je izšel v začetku lanskega leta; v okviru svetovne turneje ob izidu tega albuma je obiskal tudi Ljubljano.

"Idealna" karibska mešanica
Leta 2001 je Unesco jezik, plese in glasbo ljudstva Garifuna v Nikaragvi, Hondurasu in Belizeju razglasil za mojstrovino ustne in nedotakljive dediščine človeštva, pri čemer je pomembno vlogo odigral tudi Palacio: vsaka izmed 12 pesmi na Watini je osnovana na tradicionalnih ritmih Garifuna, tudi vsa besedila so v njihovem jeziku. "Smo afriškega in indijanskega rodu, tako da smo morda "idealni" predstavniki afrokaribskega človeka," je v intervjuju za MMC lani povedal Palacio.

A. J.