Igor Štuhec je umrl konec preteklega tedna, so za Društvo slovenskih skladateljev potrdili iz njegovega družinskega kroga. Star je bil 91 let.
Iz rodnega kraja prek Ljubljane na Dunaj
15. decembra 1932 v Kremberku v Slovenskih goricah rojeni Igor Štuhec je študiral kompozicijo na ljubljanski Akademiji za glasbo pri profesorjih Lucijanu Mariji Škerjancu in Matiji Bravničarju, pri katerem je diplomiral leta 1960.
Med letoma 1964 in 1966 je študij nadaljeval na dunajski Visoki šoli za glasbo in upodabljajočo umetnost na smeri dodekafonija in elektronska glasba pri profesorjih Hannsu Jelinku in Friedrichu Cerhi.
Tudi pedagoško delo na več ustanovah
Za njegovo ustvarjanje je veljalo, da je nenehno iskal svojo lastno izraženo potenco v zanj značilnem slogu subjektivne izpovednosti. Sicer je ob skladateljskem ustvarjanju deloval tudi kot pedagoški delavec na glasbenih šolah in na ljubljanski Srednji vzgojiteljski šoli ter kot docent na ljubljanski Pedagoški fakulteti, so zapisali v Društvu slovenskih skladateljev (DSS). Leta 2004 je prejel nagrado Prešernovega sklada za skladbo Simfonieta.
Ustvarjanje tudi na področju elektronske glasbe
Štuhec se je med drugim ukvarjal tudi z elektronsko glasbo, najpomembnejši del njegovega ustvarjanja pa predstavljajo simfonična dela: Entuziazmi, Sinfonietta, Determinirano – Nedeterminirano, Poesis za orkester, Simfonija, simfonična pesnitev Od Drave do Mure in suita Iz domačega perivoja.
Leta 2011 je prejel tudi Kozinovo nagrado za življenjsko delo, ki jo podeljuje DSS. Stanovski kolegi so mu najvišje priznanje društva namenili za številčen in zaokrožen opus, ki sega na najrazličnejša ustvarjalna področja. Med skladbami za različne komorne sestave izstopajo dela za rog, klarinet in flavto ter v zadnjem obdobju dela za različna trobila, trobento, pozavno in trobilni trio. Del svoje ustvarjalnosti je namenil tudi mladim, tako v klavirskih in violinskih skladbah kot v otroških in mladinskih zborih ter v skladbicah za različne instrumentalne sestave, je še mogoče prebrati v utemeljitvi Kozinove nagrade.
Igor Štuhec je za svoje delo prejel tudi Prešernovo študentsko nagrado (1961), drugo nagrado BEMUS (Beograd, 1973), drugo nagrado jugoslovanskih radijskih postaj (Skopje, 1976) in državno nagrado na področju glasbenega šolstva (2008).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje