Karlheinz Stockhausen je s svojo glasbo vplival tudi na ustvarjanje Milesa Davisa in Franka Zappa ter Bjőrk. Foto: EPA
Karlheinz Stockhausen je s svojo glasbo vplival tudi na ustvarjanje Milesa Davisa in Franka Zappa ter Bjőrk. Foto: EPA
Karlheinz Stockhausen
Švedski kralj Karel XVI. je skladatelju leta 2001 podelil glasbeno nagrado polar. Foto: EPA

V Modrathu blizu Kölna rojeni glasbenik se je v svoji karieri podpisal pod več kot 300 del, ki obsegajo širok repertoar od orkestralne do elektronske glasbe, poroča BBC. Je eden izmed komponistov 20. stoletja, čigar skladbe so močno zaznamovale delo sodobnih klasičnih skladateljev, pri njem pa so navdih iskali tudi številni ustvarjalci popularne glasbe.

Med njegovimi številnimi oboževalci v svetu rocka in popa najdemo tudi Paula McCartneyja, s katerim se je pojavil na ovitku legendarnega albuma Sergeant Pepper. Sledi Stockhausnovega dela pa je videti tudi v glasbi skupin Kraftwerk, Aphex Twin, glasbenice Björk, številnih sodobnih DJ-ev in celo v delu Milesa Davisa.

Glasba, ki sloni na matematičnih pravilih
Vsaka od Stockhausnovih kompozicij je pravzaprav raziskovalno delo. Od 50. pa do konca 70. let je Stockhausen z glasbo skušal predstaviti dognanja italijanskega matematika Fibonaccija, ki se je ukvarjal z matematičnimi zaporedji in z drugimi matematičnimi fenomeni. Z delom Hymnen (1966) je skušal združiti narodne himne ter kompleksne elektronske strukture, navdih za delo pa je pogosto iskal tudi v biblijskih in mitoloških motivih.

Njegovo najbolj ambiciozno delo je zagotovo sedemdelni operni cikel Licht. Stockhausen ga je komponiral kar 25 let, začel je leta 1977, prvič pa naj bi cikel v celoti izvedli prihodnje leto v Evropskem centru za umetnost Hellerau v Dresdnu.

Skladatelj je vedno zavračal trditve, da ustvarja glasbo prihodnosti in leta 1966 zapisal: "Kar je moderno danes, bo jutri že tradicionalno." Stockhausna, ki je bil dvakrat poročen in imel šest otrok, bodo pokopali v bližini Kürtna.