Ob obletnici konca druge svetovne vojne v Evropi se bodo glasbeniki posedli med betonske plošče in zaigrali kompozicijo, ki je pravzaprav parafraza 'naravnega zvoka stel'. Foto: EPA
Ob obletnici konca druge svetovne vojne v Evropi se bodo glasbeniki posedli med betonske plošče in zaigrali kompozicijo, ki je pravzaprav parafraza 'naravnega zvoka stel'. Foto: EPA
Lothar Zagrosek
Orkester Kammersymphonie Berlin vodi šef dirigent Lothar Zagrosek. Foto: EPA

Zasedba Kammersymphonie Berlin je v petek povsem prvič izvedla novo zvočno instalacijo Haralda Weissa z naslovom Vor dem Verstummen (Preden utihnemo). Med izvajanjem eksperimentalnega dela so bili glasbeniki pod vodstvom dirigenta Lotharja Zagroska razpršeni med 2.711 betonskih plošč, ki so v zadnjem času pritegnile veliko pozornosti medijev. Čeprav so jih postavili pred komaj tremi leti, so namreč že začele pokati. V Berlinu so napovedali obisk do 3.000 ljudi, saj je bil vstop brezplačen.

Glasba betonskih blokov, ki vibrirajo
Pred krstom svoje kompozicije je o projektu spregovoril tudi skladatelj sam. Kot so zapisali v spletnem časopisu Berlin Online, je Weiss dejal: "Če dovolj dolgo hodite po polju stel, dobite občutek, da kamni vibrirajo. S to kompozicijo sem poskusil okrepiti te vibracije in jih za petnajst minut premakniti v zvočno polje, ki ga še lahko slišimo." Da bi te zaznavne vibracije bolje doživeli, se smejo obiskovalci tudi med koncertom prosto sprehajati po spomeniku in tako glasbo doživljati ob dotiku z betonskimi ploščami. Bistveno pri eksperimentu je tudi to, da je instalacija v bistvu neponovljiva. Snemanje ne pride v poštev, kajti na vsakem koncu spomenika, ob vsakem bloku ušesa zaznavajo drugačen zvok.

Koncertni dogodek bo obenem tudi slovesnost ob tretji obletnici odkritja spomenika, ki sta ga načrtovala ameriški arhitekt Peter Eisenman ter njegov rojak in kipar Richard Serra. Dogajanje bo steklo že popoldne, ko bo 35 berlinskih najstnikov in študentov med stelami recitiralo različna besedila in pesmi, povezana s temo holokavsta.

Podzemski del spomenika žrtvam holokavsta
Spomenik žrtvam holokavsta ne obsega le polja stel, pač pa tudi tako imenovan Ort der Information (Informacijsko središče). To je podzemeljska ureditev spominskega centra, katerega jedro je razstava Raum der Namen (Soba imen) ene od pobudnic ureditve spomenika Lee Rosh. Pri razstavi gre za projeciranje tablic z besedili, ki pripovedujejo življenjske zgodbe judovskih žrtev nacizma. Razstava nikoli ni dokončno oblikovana, saj Rocheva nenehno zbira nove in nove dokumente o žrtvah in z njimi dopolnjuje projekcijo.