Program koncerta, ki se bo začel ob 20.00, napoveduje dela Don Juan Richarda Straussa, Preludij in Izoldino ljubezensko smrt iz opere Tristan in Izolda Richarda Wagnerja ter Simfonijo št. 4 v e-molu Johannesa Brahmsa, filharmoniki pa bodo nastopili pod dirigentsko taktirko Alana Gilberta.
Zgodovina Newyorške filharmonije sega resnično daleč nazaj, v leto 1842, ko jo je ustanovila skupina newyorških glasbenikov pod vodstvom dirigenta Urelija Corellija Hilla. Ravno letošnjo pomlad je orkester odigral svoj 15.000. koncert, s čimer se ne more pohvaliti noben drug simfonični orkester do zdaj, sicer pa izvede na leto 180 koncertov. Orkester se zavzema za novo glasbo svojega časa, izdaja naročila za nova dela skladateljem in premierno predstavljal številne izvedbe novih del.
Že od leta 1922 je mogoče newyorškim filharmonikom prisluhniti tudi prek radijskih predvajanj. Newyorška filharmonija svoje koncerte danes predvaja v oddaji The New York Philharmonic This Week.
Seznam skladateljev in dirigentov, ki so sodelovali oziroma vodili orkester, je seveda dolg, med najbolj odmevnimi imeni pa velja omeniti Theodora Thomasa, Antonina Dvoržaka, Gustava Mahlerja, Otta Klempererja, Richarda Straussa, Willema Mengelberga, Wilhelma Furtwänglerja, Artura Toscaninija, Igorja Stravinskega, Aarona Coplanda, Bruna Walterja, Dimitrija Mitropoulosa, Klausa Tennstedta, Georgea Szella in Ericha Leinsdorfa.
Nov mejnik Newyorške filharmonije
Od septembra lani je kot glasbeni vodja taktirko prevzel Alan Gilbert, ki je vodstvo kot prvi Newyorčan v zgodovini orkestra prevzel od Lorina Maazla. Vrhunec njegove prve sezone z orkestrom so bile tri razprodane scenske uprizoritve opere Le Grand Macabre Györgyja Ligetija, New York Times pa je koncerte poimenoval za 'takojšen mejnik filharmonije'.
Gilbert, sicer tudi predstojnik oddelka za glasbene študije Williama Schumana na šoli Juilliard, je leta 2008 še zadnjič kot glavni dirigent nastopil s Kraljevim filharmoničnim orkestrom iz Stockholma, kjer so ga imenovali za dirigenta lavreata. Študiral je na harvardski univerzi, Curtisovem glasbenem inštitutu in na šoli Juilliard. Leta 2008 je bil njegov posnetek dela suita S. Prokofjeva s Simfoničnim orkestrom iz Chicaga nominiran za grammyja, za posnetek Mahlerjeve Simfonije št. 9 pa je prejel najvišje pohvale publikacij Chicago Tribune in Gramophone. Od leta 2004 je glavni gostujoči dirigent Simfoničnega orkestra Severnonemškega radia iz Hamburga, vodi pa tudi druge orkestre po vsem svetu. Curtisov glasbeni inštitut je Gilbertu letos podelil častni doktorat.
Slovensko občinstvo bo lahko newyorškim glasbenikom prisluhnilo drugič, Slovenijo so obiskali že pred štirimi leti v okviru Festivala Ljubljana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje