The Eastman Percussion Ensemble sestavljajo študentje univerze Eastmen school of music. Foto: www.esm.rochester.edu
The Eastman Percussion Ensemble sestavljajo študentje univerze Eastmen school of music. Foto: www.esm.rochester.edu
Bum fest
Lani se je predstavila zasedba Stop.

Začelo z nastopom Studia za tolkala ljubljanske Akademije za glasbo, do 12. januarja pa bo mogoče prisluhniti še trem skupinam iz tujine - Percussion claviers de Lyon iz Francije, Eastman Percussion Ensemble iz ZDA in švedsko-mehiški zasedbi Global percussion network. Sklep festivala pa bo v znamenju Tolkalnega ansambla glasbene šole Celje.

Poleg koncertov pripravljajo tudi spremljevalni program. Mladi glasbeniki in učitelji tolkal se bodo lahko udeležili predavanj, ki jih bodo izvajali gostujoči profesorji, kar je tudi novost letošnjega festivala. 12. in 13. januarja pa bodo pred dvorano ogrevali tolkalci iz Laškega.

Štiri tolkalni večeri
Prvi večer bo torej mogoče prisluhniti študentom tolkal, ki v Studiu za tolkala Akademije za glasbo gojijo skupinsko igro v okviru predmeta komorna igra. Tolkalom se večkrat pridružijo še drugi instrumenti. Izvajalci nastopajo doma in v tujini, njihov repertoar pa obsega glasbo tako svetovnih mojstrov kot slovenskih skladateljev.

Zasedba Percussion claviers de Lyon, ki deluje od leta 1983, ko se je pet tolkalcev odločilo za raziskovanje tolkal, bo prišla na vrsto 9. 1. Vrhunski francoski solisti se posvečajo različnim, včasih že poznanim projektom s svojim prepoznavnim slogom. Njihov virtuozni sprehod od Bacha, Ravela do Franka Zappe tako ni naključje.

10. 1. bo koncert ameriške zasedbe The Eastman Percussion Ensemble, ki jo sestavljajo študentje univerze Eastmen school of music, vodi pa jih svetovno znani timpanist John Beck. Skupina, ki se v Sloveniji predstavlja prvič, večinoma interpretira glasbo 20. in 21. stoletja.

Skupina Global Percussion Network iz Švedske bo s svojim rednim gostom v zadnjih projektih Evaristom Aguilarjem iz Mehike nastopila 11. 1. Ponujajo glasbo, ki temelji na melodijskih tolkalih (marimba, vibrafon) in se dotika tako švedske kot mehiške tradicije, vse to pa je začinjeno z dobršno mero improvizacije.

Začetki Tolkalnega ansambla glasbene šole Celje segajo v leto 2002. Združuje tako sedanje kot nekdanje dijake, ki svoje šolanje nadaljujejo drugje. V njihovem repertoarju najdemo klasične koncerte, priredbe za večje komorne skupine in glasbo za tolkala z vseh koncev sveta.