Riccardu Mutiju so že večkrat očitali samovoljo in skoraj avtoritativno delovanje, vsi pa mu priznavajo, da je eden največjih dirigentov tega trenutka. Foto: EPA
Riccardu Mutiju so že večkrat očitali samovoljo in skoraj avtoritativno delovanje, vsi pa mu priznavajo, da je eden največjih dirigentov tega trenutka. Foto: EPA
Teatro Alla Scala
Milanska operna hiša Scala je bila 19 let službeno domovanje Riccarda Mutija. Foto: EPA

V sezoni 2010/2011 bo namreč prevzel vodenje chicaških simfonikov. prav je še pred nekaj meseci zatrjeval, da noče prevzeti mesta glasbenega direktorja, ki vključuje tudi vrsto z glasbo ne povsem povezanih nalog, je Muti pozneje spremenil mnenje. K preobratu je veliko prispevalo sodelovanje velikega maestra in simfonikov na začetku te sezone. Tedaj je glasbenike vodil na evropski turneji. 66-letni Muti je tudi izjavil, da bo to njegovo zadnje službovanje v vlogi glasbenega direktorja.

Eden izmed zadnjih velikih klasikov
Nova zaposlitev Riccarda Mutija nikakor ni prva v Združenih državah Amerike. Dirigent, ki velja za eno zadnjih velikih 'person' klasične glasbe, kakršna sta bila na primer Herbert von Karajan ali Luciano Pavarotti, je nekoč že vodil simfonični orkester iz Philadelphie. Pred nekaj leti so v Neaplju rojenemu Mutiju ponujali mesto glasbenega vodje tudi newyorški filharmoniki, vendar je Muti ponudbo zavrnil. Vseeno pa je podpisal pogodbo o sodelovanju z orkestrom, ki mu 'zapoveduje', da vsako sezono z orekstrom sodeluje od 6 do 8 tednov, poleg tega pa naj bi bil tudi glavni dirigent na vseh turnejah Newyorčanov.

Riccardo Muti kot ptica najde svoje drevo
Kot so zapisali v časopisu New York Times, je Riccardo Muti posebej po letu 2005 zelo zaželeno 'blago' na prizorišču klasične glasbe. Leta 2005 je namreč po znamenitem sporu s Scalinim generalnim direktorjem Carlom Fontano in po revoltu zaposlenih v Scali odstopil z mesta glasbenega direktorja slovite milanske operne hiše, v kateri je deloval 19 let. Po tej peripetiji je bil Muti 'na svobodi', slovite operne in koncertne hiše z vsega sveta pa so ga poskušale zasnubiti s kar najbolj mamljivimi ponudbami.

O tem času in o svoji odločitvi, da se ponovno pridruži koncertnemu orkestru, Muti poetično pravi: "Ko sem zapustil Scalo, sem sklenil, da je čas, da postanem popolnoma svoboden; kot ptice v zraku. Ptice letijo naokoli in uživajo veselje, uživajo svobodo. Včasih pa najdejo drevo, na katerem se želijo ustaviti in za katerega obstoj prej niso vedele. To ne pomeni nujno, da je to drevo boljše od drugih. Pomeni le, da ga ptica najde v pravem trenutku v življenju." Ali je zares nšel pravo drevo, bo Riccardo Muti vedel šele čez dobri dve leti, ko bo za njim prva sezona v Chicagu.

P. B.