Mladenič v pogovoru obvlada le nekaj osnovnih kitajskih fraz, a blesti v tej starodavni kitajski umetniški obliki, njegov talent je bil razviden že od mladih nog, ko se je začel z glasbo ukvarjati v vrtcu. "Takoj ko odpre usta in zapoje v kitajščini, so Kitajci zelo presenečeni, nato pa so zelo ponosni nanj. Ko si nadene še kostum in igra, pa vidijo, da je res dober," pravi njegova učiteljica glasbe Sherlyn Chew.
Tyler obvlada več znanih del kitajske opere, stoletja stare oblike glasbenega gledališča, ki ga zaznamujejo dodelani kostumi, udarjanje na gonge in cimbale, petje v več oktavah in visoko stilizirani gibi.
"Ta glasba je zelo lepa in zelo strastna. To se da začutiti, ko jo igrajo. Zaradi nje sem si zaželel spoznati svet zunaj Amerike ali Kalifornije ali Oaklanda," pravi Tyler. Mladenič je prepričal tudi Davida Leija, vodjo Fundacije za kitajske uprizoritvene umetnosti v San Franciscu, ki je Tylerja že večkrat videl nastopati in mu je pred nekaj leti priskrbel tudi nastop na razstavi o kitajski operi. "Njegovo petje je zelo avtentično, saj natančno zadene vsak ton, zato je mogoče razumeti vse. Ljudje pač ne pričakujejo, da bo to znal afroameriški fant. Najprej doživijo šok, saj gre za nekaj resnično neobičajnega," pravi Lei.
Tyler prihaja iz družine glasbenih navdušencev, peti v kitajščini se je začel učiti že pred desetletjem, ko je v vrtcu obiskoval glasbeni krožek pod vodstvom Shirley Chew, v katerem je okoli 90 odstotkov otrok azijskega rodu. Glasbenica je hitro zaznala njegov talent in ga povabila v program Purple Silk (v prevodu Škrlatna svila), v okviru katerega se mladi učijo peti kitajske pesmi in igrati na tradicionalne instrumente, kot so dvostrunska violina erhu, štiristrunska lutnja, znana kot pipa, in flavta iz bambusa, imenovana dizi. "Res se mi je prikupil in opazila sem, da ima velik vokalni razpon. Ima zelo dober posluh in njegova izgovarjava besedila likov iz kitajskih oper je zelo točna," pravi Shirley Chew, ki omenjeni program vodi že od leta 1995.
Tylerjeva mati Vanessa Ladson je zadovoljna, saj je prepričana, da je sin zaradi izobraževanja v pretežno azijski osnovni šoli in sodelovanja v kitajskem glasbenem programu bolj odprt. "Zelo je dozorel. Spoznava drugo kulturo, hkrati pa pravi, da azijski otroci spoznavajo njegovo, tako da vsak nekaj pridobi." Prijatelji in sošolci pa ga včasih vendarle zbadajo, saj jim nikakor ne gre v račun, zakaj bi temnopolti fant iz Oaklanda pel kitajsko opero ...
Od svojega prvega nastopa pri šestih letih je Tyler stal že na odru Daviesove simfonične dvorane v San Franciscu in gledališča Herbst, pojavil se je v tv-oddajah, pel pa je tudi na ameriškem zunanjem ministrstvu za takratno ministrico Condoleezzo Rice in kitajskega namestnika premiera Vuja Jija.
Na Kitajskem je pred leti, ko je tamkajšnja televizija predvajala njegov nastop v San Joseju na praznovanju kitajskega novega leta, postal prava senzacija. A na Kitajskem še ni nastopal: njegov prvi nastop v državi, od koder izvira umetniška oblika, v kateri blesti, bi se moral zgoditi julija letos, a jima z mamo ni uspelo pravočasno dobiti vizuma.
V zadnjih letih se Tyler bolj resno posveča gledališču in igri, namerava pa ostati zvest tradicionalni kitajski glasbi, ki mu je odprla številna vrata. "Držim se tega, pa bom videl, kam vse me odpelje," pravi. Kako mladenič poje kitajsko opero, si oglejte v priloženem videoposnetku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje