Pred skoraj natanko 60 leti je bil ustanovljen Slovenski oktet, ki je kmalu postal ambasador slovenske kulture. Prestižna vokalna zasedba je v teh letih imela več kot pet tisoč koncertov po vsem svetu, še posebej odmevni in čustveni so bili njihovi nastopi med Slovenci po svetu. Foto: Festival Ljubljana
Pred skoraj natanko 60 leti je bil ustanovljen Slovenski oktet, ki je kmalu postal ambasador slovenske kulture. Prestižna vokalna zasedba je v teh letih imela več kot pet tisoč koncertov po vsem svetu, še posebej odmevni in čustveni so bili njihovi nastopi med Slovenci po svetu. Foto: Festival Ljubljana

Slovenci čutimo, da moramo peti; radi in dobro pojemo. Biti član Slovenskega okteta je poslanstvo.

Častni član Peter Čare
Slovenski oktet je postal še mnogo več kot le glasnik domače pesmi, s katero je gostoval na najpomembnejših koncertnih odrih sveta. Zadal si je namreč tudi skrb za gojenje in plemenitenje vokalne glasbe od renesanse do klasike in sodobnih skladateljev. S profesionalnim pristopom in visoko izvedbeno ravnjo je postal pravi zgled in motivacija za mnoge nastajajoče vokalne skupine v Sloveniji; med drugim je bil pobudnik srečanja oktetov v Šentjerneju na Dolenjskem in največjega slovenskega tabora zborov v Šentvidu pri Stični. Foto: Festival Ljubljana
60 let slovenskega okteta

Slovenski oktet je 60 let kasneje, pod okriljem Festivala Ljubljana nastopil v ljubljanskih Križankah, častni pokrovitelj galakoncerta je predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk, med častnimi gosti med občinstvom pa bodo tudi nekdanji člani in umetniški vodje okteta.

Kot je v prispevku v Odmevih poročala Živa Rogelj, je peti v Slovenskem oktetu poslanstvo. Od septembra leta 1951, ko je bil na pobudo Slovencev, ki so živeli v Severni Ameriki, ustanovljen v Ljubljani - v prostorih Slovenske filharmonije so izbrali osem odličnih vokalistov (Gašper Dermota, Janez Lipušček, Božo Grošelj, Marij Kogoj, Tone Kozlevčar, Roman Petrovčič, Tone Petrovčič, Artur Šulc in umetniški vodja Janez Bole) -, so njegovi pevci vseskozi gojili vrhunsko vokalno glasbo, predvsem pa širili slovensko ljudsko pesem in ponos med Slovence doma in po svetu.

"Pesem premaga vse"
Peter Čare
, član Slovenskega okteta med letoma 1967 in 1996, danes pa častni član te vokalne zasedbe, je v prispevku povedal: "V nekdanji Jugoslaviji so nas pošiljali na taka območja, ki so bila včasih tudi nevarna - to se nam je zgodilo na Norveškem, ko je bila tam zelo močna ustaška skupina, in pa v Avstraliji, ko so bili Slovenci sprti med sabo in smo mi prišli tja in jih združili za eno mizo, kar se do takrat še ni zgodilo. Pesem premaga vse."

V oktetu je v vseh teh letih delovalo 36 pevcev; sedanja zasedba ima okrog sedemdeset koncertov na leto. Kako stoji Slovenski oktet danes na odru in kako je nekoč, je zanimalo Rogljevo. Janko Volčanšek, član Slovenskega okteta od 2002, odgovarja: "S postavitvami je bilo v vsej zgodovini okteta veliko sprememb - nekatere so narekovale čisto estetski videz okteta, za našo generacijo pa lahko trdim, da jo narekujejo skladbe, ki jih izvajamo, in vedno iščemo tisto postavitev, kjer se pevci med sabo najbolje slišimo."

Današnji koncert v Križankah pod okriljem Festivala Ljubljana, ki ga bo posnela tudi Televizija Slovenija, je razprodan. Umetniški vodja in zadnjih 15 let baritonist Slovenskega okteta Jože Vidic je med po

V priloženi videonovici si oglejte prispevek Žive Rogelj in pogovor Igorja E. Berganta z umetniškim vodjo Jožetom Vidicem v Odmevih.
govorom z voditeljem Igorjem E. Bergantom v studiu Odmevov povedal, da so za jubilejni koncert izbrali program, ki zaznamuje Slovenski oktet, skladbe, po katerih je znan, na primer Nocoj pa, oh, nocoj, Katrca, Zagorska, Vsi so venci vejli, Ribniška ... V drugem delu pa bodo predstavili nekaj iz njihovega zadnjega obdobja, skladbe z zadnje plošče Kaktus, za katero je skladbe za oktet prevedel Jože Humer in jih odel v drugačne, iskrene besedne zveze. "Naš Kaktus cveti, tudi bode, in je prijetna osvežitev našega programa," pravi Vidic.

Za oktet se vedno najde čas
Voditelja Odmevov je zanimalo, kako kot poklicni pevci združujejo kariere in sodelovanje v oktetu. Vidic pravi, da to zahteva veliko logističnih usklajevanj, dobre volje, medsebojnega razumevanja, marsikateri koncert in turneja sta prilagojena delovanju posameznikov, a vsi čutijo navezanost na oktet in na njegovo poslanstvo, tako da se zanj vedno najde čas. Veseli so, da imajo tudi v službah razumevanje za njihovo sodelovanje v oktetu in jim včasih pogledajo skozi prste.

V oktetu je skozi vsa ta leta delovalo več kot 40 odličnih pevcev – mnogi so bili najpomembnejši solisti svoje generacije –, ki so jih vodili Janez Bole, Valens Vodušek, Darijan Božič, Anton Nanut in Mirko Cuderman. Današnjo pred leti pomlajeno zasedbo sestavljajo Vladimir Čadež, Rajko Meserko, Marjan Trček, Janez Triler, Darko Vidic, Janko Volčanšek, Matej Voje in Jože Vidic, ki je tudi umetniški vodja. "Slovenski oktet je vedno imel odlične soliste. V svoj repertoar je vedno vpletal najzahtevnejše skladbe velikih svetovnih skladateljev. Ob tem pa ni nikoli pozabil na slovensko glasbo, s katero je začel svojo dolgo pot," je na novinarski konferenci na dan pred koncertom dejal Vidic.

"Slovenski oktet je svetovna redkost; ni veliko narodov, ki se lahko pohvalijo s tako blagovno znamko, in ni veliko zborov, ki bi preživeli tako dolgo obdobje," pa je dodal direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana Darko Brlek. "So izjemna promocija Slovenije, slovenskega petja, jezika in kulture. Ponosni smo, da jih bomo lahko poslušali v polnih Križankah."

Slovenci čutimo, da moramo peti; radi in dobro pojemo. Biti član Slovenskega okteta je poslanstvo.

Častni član Peter Čare
60 let slovenskega okteta