Štirideset minut trajajoča projekcija obiskovalca s sliko in zvokom ovije v simfonijo not, barv in oblik. Koncept razstave, ki naj bi nagovarjala vse čute, je zasnoval umetniški direktor Davide Rondoni, kot glasbeni svetovalec je sodeloval italijanski skladatelj Cristian Carrara.
Kot je poudaril Carrara, je Vivaldi, ki je bil zaradi gostih rdečih las znan tudi kot Rdeči duhovnik, vplival na generacije skladateljev. "Bil je zelo skrivnosten in izjemen človek. Bil je tudi poseben duhovnik, prežet z globoko duhovnostjo, impresarij, ki je pomembno zaznamoval svoj čas, in izjemen skladatelj. Uspelo mu je očarati občinstvo vse do današnjih dni," je dodal Carrara.
Razstava bo odprta do konca leta 2018.
Predan Bogu in muzi
Vivaldi se je rodil v Benetkah kot sin violinista. Leta 1703 je bil posvečen za duhovnika, študiral pa je tudi violino. Na beneški glasbeni šoli Ospedale della Pieta je bil učitelj violine, nato dirigent šolskega orkestra in njegov skladatelj. Krajši čas je bil dirigent v Mantovi, od 1725 je nekaj let potoval po Evropi. Umrl je na Dunaju, kjer je pokopan.
Eden najplodovitejših skladateljev v zgodovini
Bil je najvidnejši italijanski skladatelj baročne orkestralne glasbe, eden najpomembnejših skladateljev 18. stoletja, inovator forme in orkestracije ter umetnik globoke in iskrene izpovednosti, bogate melodike in pretanjenega občutka za ritem. Utemeljil je moderno obliko solističnega koncerta.
Napisal je 344 koncertov za solistični instrument in orkester, 81 koncertov za dva ali več solističnih instrumentov in orkester, 61 simfonij in godalnih koncertov brez solista, ciklus 12 violinskih koncertov, v katerem je zlasti znan koncert Štirje letni časi, 46 oper in več oratorijev.
Neugleden konec
Delo duhovnika, skladatelja, dirigenta in violinista je bilo spoštovano že v 18. stoletju, kljub temu pa je Vivaldi leta 1741 v starosti 64 let umrl reven in skoraj popolnoma pozabljen; pokopali so ga v skupen groben z drugimi reveži, ki si niso mogli privoščiti svojega poslednjega počivališča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje