Če Bono sklene, da je knjige treba brati od spodaj navzgor, se bo verjetno našlo precej oboževalcev, ki mu bodo pripravljeni slediti. Foto: EPA
Če Bono sklene, da je knjige treba brati od spodaj navzgor, se bo verjetno našlo precej oboževalcev, ki mu bodo pripravljeni slediti. Foto: EPA

Politično se udejstvujem zato, ker se lahko in ker se moram. Čemu sicer služi ta absurdni koncept, ki mu rečemo slava?

Bono
Naslovnica knjige U2 By U2
Pričeske so bile v osemdesetih tako velike, da ne pridejo niti na fotografije.
Bono na podpisovanju knjige
Bono je nekoč izjavil, da si sicer lahko oprosti mladostniški idealizem in mahanje z belo zastavo na koncertih - ampak frizure, te pa si res ne more odpustiti. Foto: Reuters
Bono
Bono je bil tudi gost londonskega tedna mode, na katerem je opozoril na boj proti aidsu in revščini v Afriki.

Seveda pa organizatorji niso bili tako naivni, da ne bi pričakovali neznanskega navala navdušencev nad irskimi rockerji: samo prvih sto srečnežev (ki so, mimogrede, noč pred knjigarno Waterstones prebili v nalivu) je dobilo prepustnice za srečanje s skupino, nadaljnih 150 vstopnic pa so razdelili med zmagovalce tekmovanja na spletni strani skupine. Da bodo U2 obiskali knjigarno v samem središču Londona, je javnost (verjetno iz varnostnih razlogov) izvedela šele dan prej, v četrtek.

Za usodo U2-jev se ni bati
Tudi tisti, ki so se prebili prek vseh ovir, so morali potrpeti še debelo uro, ko so Irci - v dobri stari maniri rockzvezd - zamujali. Preden so se Bono, The Edge, Larry in Adam posvetili oboževalcem, so dali še obvezno izjavo za javnost. Novinarje, ki so se posvečali predvsem Bonu, je zanimalo, ali se pevec zaradi svoje vse večje vpletenosti v politiko oziroma boj za odpis dolga najrevnejšim afriškim državam namrava odpovedati svoji "službi" v zasedbi U2. "Vedno sem raje na vajah s skupino kot na političnem srečanju," je Bono povedal za BBC. "Politično se udejstvujem zato, ker se lahko in ker se moram. Čemu sicer služi ta absurdni koncept, ki mu rečemo slava?"

Pravzaprav bi raje poležaval ...
"Upajmo, da bomo tako učinkoviti, da na koncu ne bomo več imeli dela," je o izletih popglasbenikov v politiko še rekel Bono. "In potem bomo pevci in športniki lahko ves dan poležavali v postelji, kot si v bistvu že ves čas želimo."

Vseeno pa je bilo včerajšnje popoldne namenjeno predvsem glasbi oziroma natančneje knjigi U2 By U2 (U2 o U2), ki na 350 straneh natančno popisuje 30-letno kariero irske zasedbe. Tako dolgo so - kljub ustvarjalni krizi v devetdesetih - vztrajali zato, ker so se bali, da bodo postali "svoja lastna najhujša nočna mora". "V sedemdestih smo videli ogromno dobrih glasbenikov, ki jim je uspeh stopil v glavo. Zdi se nam, da moramo nekako upravičiti svoj obstoj."

Brskanje po arhivih je kot puljenje zob
Nova biografija je nastala na podlagi več kot 150 ur posnetih intervjujev s skupino in njihovim "petim članom", menedžerjem Paulom McGuinessom, s katerim sodelujejo že od samega začetka. Knjiga je sad dveletnih naporov, ki menda nikomur niso bili v pretiran užitek: "Grozno je bilo. Kot puljenje zob," je bil iskren Bono. "Precej bolj kot preteklost me zanima prihodnost. Ampak letos se nam je zdelo, da je čas, da naredimo manjši predah, se sprijaznimo z dejstvom, da smo svoje čase napravili že kar nekaj zanimivih reči, da vse skupaj darilno zapakiramo in prepustimo ljudem."

Tudi Edge rad pomaga
V ponedeljek bodo U2 nastopili na ponovnem odprtju luisianske dvorane Superdome, ki je bila lani v orkanu Katrina hudo poškodovana.

V družbi poppunkovcev Green Day bodo predstavili novo priredbo pesmi The Saints Are Coming iz leta 1978. Pesem bo nato izšla tudi kot singel za dobrodelno organizacijo Music Rising, s katero sodeluje The Edge; skupaj skušajo nadomestiti inštrumente, ki so bili uničeni v divjanju Katrine.

Kje najdejo čas?
Najboljše je seveda treba prihraniti za konec: U2 v teh dneh že snemajo svoj dvanajsti studijski album, ki nastaja pod taktirko slovitega producenta Ricka Rubina; ta med svoje varovance šteje tudi Red Hot Chilli Pepperse in The Beastie Boys.

Politično se udejstvujem zato, ker se lahko in ker se moram. Čemu sicer služi ta absurdni koncept, ki mu rečemo slava?

Bono