V orkestru s 180-letno tradicijo igrajo glasbeniki z vsega sveta. Sestav deluje v Musikvereinu na Dunaju, njegovi člani pa so izbrani iz orkestra Dunajske državne opere. Slovi po novoletnem koncertu, ki ga na prvi januarski dan neposredno prenašajo po vsem svetu.
V Ljubljani bo orkester interpretiral tri dela iz prve polovice 20. stoletja, ko je glasbena govorica zahodnega sveta ubirala nove poti, in sicer Ravelov Couperinov nagrobnik ter Koncert za klavir in orkester v G-duru in Sibeliusovo Simfonijo št. 2 v D-duru.
Ravelova neobaročna suita Couperinov nagrobnik je nastala pod vtisom grozot prve svetovne vojne. Francoski skladatelj je posamezne stavke posvetil v boju padlim prijateljem. V njegovem klavirskem koncertu bo solistično nastopil pianist z dolgoletno kariero in častni član Dunajskih filharmonikov Rudolf Buchbinder. Finski skladatelj Sibelius je drugo simfonijo prvič predstavil leta 1902 in velja za njegovo največkrat izvajano simfonijo.
Ljubljana festival je v letošnji 70. izdaji naštel več kot 100 prireditev s skoraj 6000 umetniki iz več kot 50 držav. Udeležilo se jih je okrog 51.000 domačih in tujih obiskovalcev.
Na festivalu so med drugim nastopili orkestri, dirigenti in solisti, kot so Londonski kraljevi filharmonični orkester z Vasilijem Petrenkom, Simfonični orkester iz Pittsburgha z Manfredom Honeckom, Mladinski orkester Luigi Cherubini z Riccardom Mutijem, Orkester Zahodno-vzhodni divan z Danielom Barenboimom, Tajski filharmonični orkester z Alfonsom Scaranom, pianist Lang Lang ter pevca Ana Netrebko in Placido Domingo.
Prihodnje leto bo festival potekal med 21. junijem in 3. septembrom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje