Glasbeni september se je v unionski dvorani v Mariboru odprl koncert komornega orkestra Slovenske filharmonije, na katerem so se poklonili velikemu mojstru akordeonu Richardu Gallianu. Uradno pa se je dogajanje pred tem začelo s posebej za festival napisano skladbo Nina de Glerie.
Na festivalu, ki bo potekal do 27. septembra, bo po besedah organizatorjev mogoče prisluhniti šestim vrhunskim koncertom, med katerimi opozarjajo zlasti na mezzosopranistko Angeliko Kirchschlager in akordeonista Richarda Galliana.
V različnih glasbenih ozračjih
Richard Galliano bo na oder stopil s kvartetom Tangaria, v katerem se predstavljajo violinist Sebastien Surel, kontrabasist Philippe Aerts in Rafael Mejias na tolkalih. S kvartetom Tangaria bodo obiskovalci festivala lahko doživeli različna glasbena ozračja, od polnokrvnega Caracasa in Ria de Janeira do evropske klasične prefinjenosti in po drugi strani radoživosti Pariza ali Neaplja, nato pa spet v strastno in zanosno glasbo Buenos Airesa.
V Kulturnem domu Slovenj Gradec in nato dan kasneje še v Mariboru bo 17. septembra mogoče prisluhniti flavtistu Martinu Beliču in harfistki Mojci Zlobko Vajgl. Glasbenika bosta postregla s po času nastanka in slogu raznovrstnimi skladbami, ki bodo pričarale lirično vzdušje, tako značilno za kombinacijo flavte in harfe.
Nesebične ljubezni do glasbe
Avtorski projekt multiinstrumentalista Boštjana Gombača bo prišel na vrsto 21. septembra v dvorcu Dornava in 22. septembra v Mariboru. Projekt, ki izhaja iz nesebične ljubezni do glasbe nasploh, zlasti Bacha in džeza, bodo Gombaču pomagali predstaviti še Blaž Pucihar na klavirju, Žiga Golob na kontrabasu in Krunoslav Levačić na bobnih. Organizatorji posebej vabijo k poslušanju, kako Bachove skladbe zvenijo na klarinetu, saj v baroku tega instrumenta še niso poznali, torej zanj skladatelji tudi niso pisali svojih del.
V mariborski unionski dvorani bo 24. septembra koncert belgijskega orkestra Il Fondamento, ki ga je leta 1989 ustanovil Paul Dombrecht. Zasedba je tako v Evropi kot tudi drugod po svetu znana kot eden vodilnih izvajalcev stare glasbe na originalnih inštrumentih, slovi pa ne le po interpretacijah poznanih baročnih skladb, ampak tudi po spajanju teh z nikoli objavljenimi ter nepoznanimi deli, ki jih je Dombrecht razkril med svojim raziskovanjem.
Za konec glas Angelike Kirchschlager
Festival se bo 27 septembra sklenil z enim od vrhuncem dogajanja. Za tega bo poskrbela mezzosopranistka Angelika Kirchschlager, svetovno priznana pevka, ki je redna gostja vseh najpomembnejših opernih odrov sveta. Spremljal jo bo komorni orkester Camerata Bern.
Del programa bo tudi letos posvečen tistim mlajšim ljubiteljem glasbe. Prav tem želi Gombač približati svoj projekt Imate radi Bacha?, zato bo ena od omenjenih predstav, ki se bodo zvrstile v okviru festivala, posebej prilagojena in pripravljena za mlajše obiskovalce. Osnovnošolci in srednješolci bodo prišli na vrsto 26. septembra v dvorani Union.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje