Ray Evans je umrl zaradi odpovedi srca med zdravljenjem v bolnišnici. Foto:
Ray Evans je umrl zaradi odpovedi srca med zdravljenjem v bolnišnici. Foto:
Mož, ki je vedel preveč
Pesem Que Sera, Sera je v filmu Mož, ki je vedel preveč zapela Doris Day.

Evans je največ delal z Jayem Livingstonom, ki je imel na skrbi pisanje glasbe, medtem ko je Evans skrbel za besedila. Skupaj sta osvojila oskarje za pesmi Buttons and Bows (za film The Paleface), Mona Lisa (Captain Carey) in Que Sera, Sera (Mož, ki je preveč vedel).

Moža, ki so ju pogosto imenovali zadnja velika pisca filmske glasbe, sta ustvarjala tudi za Broadway; za muzikal Oh, Captain! sta bila nominirana za tonyja, tudi Let It Ride in Sugar Babies sta nastala v njuni "delavnici", medtem ko je svoj prvi muzikal Sons o' Fun Evans leta 1941 ustvaril brez pomoči svojega prijatelja.

Avtorja, ki sta se našla na univerzi
Prijateljstvo avtorja besedil, ki je bil doma tudi v hiši slavnih piscev besedil, in skladatelja se je začelo na pensilvanijski univerzi, na kateri sta oba študirala. Livingstone je ustanovil zasedbo, ki je igrala plesno glasbo, in pridružil se ji je tudi Evans, ki je melodije izvabljal iz najrazličnejših piščali. Sčasoma je skupina dobivala ponudbe za nastope v krajevnih nočnih lokalih in na križarkah, razvijal pa se je tudi njen repertoar, saj so izvajali vedno več svojih pesmi.

Leta 1937 sta se tako preselila v New York in se razveselila svoje prve uspešnice - pesmi G’bye Now. Leta 1945 sta se preselila v Hollywood in sklenila pogodbo s studiem Paramount Pictures, po desetih letih pa sta si že lahko privoščila svobodo in sta vsakič posebej izbirala, s katerim studiem in pri katerem filmu želita sodelovati.

Njuna naklada: 400 milijonov
Uradna spletna stran Livingstona, ki je umrl leta 2001, in Evansa navaja, da se je 26 njunih pesmi prodalo v več kot milijon izvodih, sicer pa je šlo čez pulte trgovin več kot 400 milijonov albumov z njunimi izdelki. Med njimi je še danes dobro znana božična Silver Bells, prav tako njun skupni izdelek.

M. T.