Sepe je dobil odlikovanje za prispevek k ustvarjanju slovenske zabavne glasbe in pomemben delež pri razvoju ter oblikovanju slovenske glasbene kulture. Türk je glasbeniku odlikovanje izročil v predsedniški palači.
Preberite si MMC-jev intervju z Mojmirjem Sepetom.
Skladatelj zabavne glasbe, izvajalec, dirigent, aranžer, instrumentalist in glasbeni urednik Mojmir Sepe se je rodil v Črni na Koroškem. Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je študiral klavir in trobento in se kmalu pridružil poklicnemu plesnemu orkestru RTV Ljubljana.
Avtor številnih zimzelenih melodij
Njegov skladateljski opus je izjemno obsežen. Fonoteka in nototeka RTV Slovenija hranita 419 njegovih avtorskih skladb in 530 priredb. Niz popevk in šansonov, ki jih je ustvaril v sodelovanju z najvidnejšimi pesniki in drugimi avtorji, se je že zdavnaj uvrstil med "zimzelene melodije".
Kot je zapisano v utemeljitvi odlikovanja, so se Sepetove številne glasbene umetnine "naselile v srca različnih generacij, od njegovih takratnih sodobnikov do današnjih poslušalcev". Skladbe, ki jih je poklanjal Slovencem, so "plemenitile in bogatile slovenski zabavno-glasbeni svet in ga polnile s tankočutnostjo in človečnostjo".
Slovensko popevko ponesel v tujino
Sepe je slovensko popevko ponesel v tujino. Nekatera njegova dela so poustvarili tudi nekateri najvidnejši tuji interpreti zabavne glasbe. Skupaj s Franetom Milčinskim - Ježkom je utemeljitelj slovenskega šansona, pri katerem je pozneje sodeloval z Vito Mavrič.
Napisal je muzikal Maraton za tri igralce in vokalnega solista, pa tudi številne glasbene stvaritve za televizijske glasbene oddaje, otroške risanke, radio, film in gledališče. Sepe se je uveljavil kot glasbeni aranžer, predvsem za dela z velikimi orkestri. Kot dirigent je pogosto gostoval tudi v tujini.
V letošnjem letu so zlati red za zasluge prejeli še Branko Berčič za življenjsko delo na področju bibliotekarstva in literarne zgodovine, Marko Kos za izredne zasluge za prispevek k blaginji, ugledu in napredku Slovenije na kulturnem in gospodarskem področju, Saša Vuga za življenjsko delo in prispevek k slovenski kulturi in bogatitvi slovenskega jezika in Petra Majdič za izjemni športni dosežek, hrabro dejanje, srčno borbo in doseženo bronasto odličje na zimskih olimpijskih igrah v Vancouvru 2010.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje