Zgoščenko pomurskih ljudskih pesmi bodo predstavili na Soboškem gradu. Foto: Pokrajinski muzej Murska Sobota
Zgoščenko pomurskih ljudskih pesmi bodo predstavili na Soboškem gradu. Foto: Pokrajinski muzej Murska Sobota

Pod strokovnim vodstvom Tomaža Raucha je nastala zgoščenka Že spunjeno, ki predstavlja trenutno stanje ljudske pesmi v Porabju in katere predstavitev je bila na Soboškem gradu. Na posnetkih pevci z Gornjega Senika interpretirajo vesele, ljubezenske, vojaške, pripovedne, legendarne, mrliške in druge pesmi. Zbirko 23 skladb spremlja CD-ROM z dokumentarnim gradivom, besedili, s spremnimi besedami in fotografijami.

Da se pogreb ne bi sprevrgel v kičast šov
Poslanstvo projekta, katerega koordinatorica je bila Jelka Pšajd, je ohranjanje glasbene tradicije pogosto najbolj zapostavljenega predela Slovenije. Ena izmed prepoznavnih posebnosti tega okolja so že omenjene mrtvečeve noute, katerih obstoj v slovenskem (pa tudi v širšem globalnem) prostoru vedno bolj ogroža komercializacija glasbe. Kot je v spremnem besedilu k zgoščenki zapisal Tomaž Rauch, so mrliške pesmi v našem okolju nekako izumirajoča vrsta, ki jo vedno bolj izrivajo nove medijske iznajdbe in tehnični pripomočki ter ameriške različice "lepšanja" zadnjega slovesa. Te pogreb pogosto spremenijo v pravi kičasti šov in sprevržejo njegov pomen.

Reprezentativen presek porabskega glasbenega izročila
Zgoščenka obenem izpričuje organsko povezanost porabskih pesmi s siceršnjim slovenskim prostorom. Glasbeni vplivi so se namreč prenašali v obe smeri, v Porabje in iz Porabja. Zbirka ni zamejena niti časovno. Zastopane so arhaične oblike in mlajše melodije, ne manjkajo niti pesmi, slogovno vezane na cerkveno izročilo. Izbor pesmi je tako dovolj reprezentativen, da po mnenju Tomaža Raucha dovolj verno predstavi značilnosti in sestavne dele enkratne kulture in ljudi ter življenje in kulturo porabskih Slovencev.