Službam za nujne primere je pred požarom uspelo rešiti starodavno mesto Olimpija, vendar pa so morali evakuirati tamkajšnje prebivalstvo in počitnikarje. Ministrstvo za kulturo je sporočilo, da v nasprotju z arheološkimi najdišči ostajajo muzeji odprti, navaja portal Art News.
Najhujši vročinski val zadnjih 40 let
V tem tednu so se temperature v Atenah dvignile do 45 stopinj Celzija, v nekaterih delih osrednje Grčije pa tudi kakšno stopinjo višje. Prebivalci so dobili navodila, naj omejijo porabo električne energije, nekateri so bili primorani zapustiti svoje domove. To je najhujši vročinski val, ki je v zadnjih štirih desetletjih prizadel Grčijo.
Rešena starodavna Olimpija na Peloponezu
Na začetku tega tedna so zgodovinska območja na otoku Evbeja ogrožali gozdni požari, ki so jih še dodatno okrepili močni vetrovi in suh zrak, saj se je Olimpija, ki leži na polotoku Peloponez, spopadala s podobnimi naravnimi grožnjami. Po poročanju New York Timesa so številne prebivalce polotoka evakuirali, medtem ko so se gasilci borili za ohranitev arheoloških dragocenosti in lokacij.
Apokaliptični prizori, ki so jim priča Grki
Nekdanja podžupanja Aten Eleni Mirivili je za BBC Radio 4 Today povedala, da gre za "apokaliptične" prizore, ko "pepel dežuje s sivega neba". Dodala je, da Akropola ostaja zaprta. "To je vprašanje zdravja. Nočemo, da so ljudje dolgo izpostavljeni soncu in toploti," je še dejala.
Požari divjajo po vsej južni Evropi in v nekaterih delih Turčije, od koder je bilo zaradi naravne katastrofe prisiljenih oditi na tisoče ljudi. "Ne govorimo več o podnebnih spremembah, temveč o podnebni grožnji," je lokalnim novinarjem dejal Nikos Hardalias, namestnik grškega ministra za civilno zaščito.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje