J. K. Rowling so namreč v zadnjih letih številni označili kot transfobno, predvsem na podlagi njenih stališč o spolni identiteti in ideje, da bi bilo treba transspolnim ženskam omejevati dostop v prostore, namenjene ženskam.
V podkastu The Witch Trials of JK Rowling, kamor je bila povabljena kot gostja, je pisateljica povedala, da "nikoli ni nameravala nikogar užaliti", da pa ji kljub temu "ni bilo neprijetno stopiti s piedestala".
V odgovor oboževalcem, ki jo opozarjajo, da "bo uničila svojo zapuščino", na srce polaga, da je "ne bi mogli razumeti bolj narobe". "Ne sprehajam se po svoji hiši, zatopljena v misli o lastni zapuščini," je pripomnila. "Kako pompozno bi bilo razmišljati o tem, kakšna bo moja zapuščina! Kar koli že bo, jaz bom mrtva. Mar mi je za zdajšnji trenutek. Mar mi je za žive."
J. K. Rowling je bila lani javno zelo kritična do novega škotskega zakona, ki je transspolnim osebam olajšal pot do zakonitega priznanja njihovega spola. Prepričana je, da zakon, ki "dovoljuje samoidentifikacijo lastnega spola", ogroža najranljivejše skupine žensk, saj bi ga plenilski moški lahko izkoriščali. Še pred tem je leta 2020 na svoji spletni strani objavila esej, v katerem med drugim piše: "Ko na stežaj odpreš vrata stranišč in garderob vsakemu moškemu, ki se počuti ali verjame, da je ženska ... Odpreš vrata vsem moškim, ki si želijo vstopiti."
Njena stališča številni dojemajo kot transfobijo, kar je pripeljalo tudi do pozivov k bojkotu franšize Harry Potter, pa naj gre za knjige, filme, zabavišče parke ali videoigro Hogwarts Legacy. Pisateljičine besede so kritizirali tudi vsi trije igralci, ki so zasloveli s filmi o Potterju – Daniel Radcliffe, Rupert Grint in Emma Watson. Drugačnega mnenja je njihov takratni soigralec Ralph Fiennes, ki je napade na pisateljico opisal kot "odvratne" in "grozljive". Tudi nekatere druge javne osebnosti, na primer Eddie Izzard in Helena Bonham Carter, so izjavile, da pisateljičinih besed ne dojemajo kot transfobijo, pač pa kot odraz njenih lastnih izkušenj z zlorabo.
Nevarnost kategoričnih sodb
Med obiskom podkasta je J. K. Rowling povedala še, da je zaradi svojih stališč že prejela "neposredne grožnje z nasiljem". "Ljudje prihajajo k meni na dom, kjer živijo tudi moji otroci, moj naslov objavljajo na spletu. Dobila sem grožnje, ki bi jih policija opisala kot verodostojne."
Pozneje v pogovoru je sicer poudarila, da včasih v življenju vprašanja nimajo enoznačnih odgovorov. "Nekaj zelo privlačnega je na črno-belem mišljenju, kar sem skušala prikazati tudi v knjigah o Harryju Potterju. To je najlažji in na neki način tudi najvarnejši položaj. Če boš do česar koli opredeljen na način vse ali nič, boš zlahka našel prijatelje, svojo skupnost. Zaprisegel si namreč eni sami, preprosti ideji. Sama pa sem prepričana, da si ne smemo zaupati, kadar popolnoma verjamemo vase."
Podkast The Witch Trials of JK Rowling je serija v sedmih delih, ki jo je posnela Megan Phelps-Roper: odrasla je v skrajni verski skupnosti Westboro Baptist Church in se leta 2012 izvila iz njenih krempljev. V prvih dveh epizodah vleče vzporednice med krščanskimi fundamentalisti, ki so na začetku tega tisočletja skušali doseči prepoved knjig o Harryju Potterju, in med aktivisti, ki so danes kritični do J. K. Rowling.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje