Gre za festival, ki je močno vpet v lokalno okolje, obenem pa ima izjemno evropsko dimenzijo, je na predstavitvi programa dejal Mitja Čander, direktor založbe Beletrina, ki festival organizira. "V vseh teh letih je postal eden osrednjih evropskih festivalov na področju poezije, o čemer seveda priča tudi dejstvo, da je Beletrina ravno zaradi Dnevov poezije in vina nosilka evropske platforme Versopolis, v katero je vključenih več kot 30 evropskih festivalov," je dejal na razgrnitvi programa na Ptuju.
Založba je bila s platformo Versopolis, ki ga je zagnala leta 2014, pred nedavnim uspešna na razpisu Ustvarjalna Evropa in prejela podporo za delovanje do leta 2029. Poleg tega je bila kot povabljen partner v okviru razpisa uspešna tudi s platformo CELA, ki združuje 165 uveljavljajočih se literatov iz 11 evropskih držav.
Raznolik nabor pesnikov z vsega sveta
Dneve poezije in vina letos kurira ukrajinsko-ameriški pesnik in univerzitetni profesor Ilya Kaminsky. Kot pravi programska vodja festivala Kristina Kočan, je kurator izbral bogat nabor pesnikov z vsega sveta, ki pa jih večinoma druži izkušnja dvojnosti bivanja. "Izbrani pesniki so kljub določenim sorodnostim zelo različni med seboj, generacijsko, kulturno, politično, družbeno, pa tudi njihove poetike se med seboj razlikujejo, recimo po slogu, načinih, kako pristopajo k pisanju in tako naprej," pravi.
Zdenko Kodrič v besedi in podobi, častni gostji Pia Tafdrup in Valžina Mort
Skupno prihaja na Ptuj in v druge partnerske kraje 21 pesnikov in pesnic. Letošnji slovenski avtor v fokusu je Zdenko Kodrič, ki se bo na festivalu predstavil tudi s svojimi fotografskimi deli. Na dogodkih bodo na voljo brezplačne knjižice z izborom poezije pesniških gostov, ki bodo izdane v okviru festivala, ter dvojezični pesniški zbirki v trdi vezavi obeh častnih gostij, danske pesnice Pie Tafdrup in belorusko-ameriške pesnice Valžine Mort.
Festival se začenja z Odprtim pismom Evropi
Odprto pismo Evropi, ki je s festivalom od leta 2017 in ga vsako leto piše drug pesnik ali pesnica, je letos spisal poljski pesnik Jacek Dehnel, ki živi v Nemčiji. V njem se loteva problematike umetne inteligence, ki posega tudi v ustvarjalni proces. Prvič bo pismo prebral na uradnem odprtju festivala 22. avgusta. "Festival, kot so Dnevi poezije in vina, je krasna platforma za širšo družbeno razpravo. Zdi se nam bistveno, da damo priložnost pesnikom, da ne le predstavljajo svoje poezije, ampak spregovorijo tudi širše, da nam ponudijo svoja stališča o določenih perečih vprašanjih in izzivih tega časa," je dejala programska vodja.
Posebna pozornost namenjena južnokorejski poeziji
V ospredju bo južnokorejska poezija, ki zaobjema tudi prevajalsko delavnico. V goste prihajajo južnokorejski pesnik in performativni umetnik Kim Kyung Ju ter južnokorejski pesnici in romanopiski Choi Young-mi in Kim Yi-deum.
Novost letošnjega festivala je literarna ptujska rezidenca. V njej bosta na Ptuju ves mesec ustvarjala latvijski pesnik Artis Ostups in litovska pesnica Dovile Bagdonaite, nastopila pa bosta tudi na festivalu.
Poezija za vse generacije
Dogodki bodo potekali v 19 različnih krajih, tudi v Avstriji in na Hrvaškem. Dogajanje bo razporejeno čez ves dan in je namenjeno vsem starostnim skupinam. Poleg pesniških branj in pokušanja vin, tudi festivalskega vina in penine, med drugim prirejajo še sprehode, filmske projekcije, koncerte, razstave, pogovore in prostorske intervencije. Na osrednjem prizorišču na ptujskem Vrazovem trgu so danes že odprli instalacijo Pesmolov kostumografke in umetnice Stanke Vauda Benčevič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje