Daoudov roman Houris se dogaja v času alžirskega črnega desetletja oz. državljanski vojni v Alžiriji v 90. letih 20. stoletja. Foto: EPA
Daoudov roman Houris se dogaja v času alžirskega črnega desetletja oz. državljanski vojni v Alžiriji v 90. letih 20. stoletja. Foto: EPA

Pisatelja toži zaradi vdora v zasebnost. Od Daouda zahteva 200.000 evrov in trdi, da je "naključna" podobnost "popolnoma nepredstavljiva". Pisatelj očitke zanika.

Alžirka je preživela pokol v 90. letih 20. stoletja v tej državi na severu Afrike, zgodba romana, za katerega je pisatelj prejel prestižno Goncourtevo nagrado, pa je po njenih besedah preveč podobna njeni travmatični izkušnji. Daouda obtožuje, da je v svoji knjigi uporabil podrobnosti, ki jih je sama razkrila med terapevtskimi seansami pri psihoterapevtki, ki je leta 2016 postala Daoudova žena.

Kamel Daoud zanika, da bi njegov roman temeljil na življenju Saade Arbane. Foto: EPA
Kamel Daoud zanika, da bi njegov roman temeljil na življenju Saade Arbane. Foto: EPA

Houris je zgodba o državljanski vojni v Alžiriji, o spopadu med vlado in islamisti v 90. letih prejšnjega stoletja, kar je znano kot alžirsko črno desetletje – v spopadih je umrlo od 60.000 do 200.000 ljudi, številni pa so bili pogrešani. Dogajanje v državi pisatelj slika z osebno zgodbo o mladi ženski, ki izgubi glas, ko ji islamist prereže grlo, obenem pa je priča poboju svoje družine. Arbane je novembra lani za alžirsko televizijo z uporabo govornega pripomočka povedala, da glavna junakinja v romanu temelji na njenih življenjskih izkušnjah.

V knjigi stvari, ki bi jo lahko v Alžiriji spravile v resne težave
Arbane ni želela, da bi njena "edinstvena in intimna zgodba" postala javna, in "nikoli ni dala svojega soglasja", da bi to lahko uporabili za zgodbo romana, piše v sodnem vabilu. Opozorila je na nekaj podrobnosti svoje zgodbe, za katere meni, da so zapisane v knjigi, v Alžiriji pa bi zaradi njih proti njej lahko sprožili kazenski postopek.

"Ta primer je v sodni zgodovini vdorov v zasebnost pod krinko fikcije absolutno izjemen," sta v odzivu povedala odvetnika tožnice William Bourdon in Lily Ravon. Kot pravita, je izjemen tudi glede na obseg v roman prenesenih dejstev. Tožnica je po njunih besedah zaradi tega imela "zelo resno škodo". Odvetnika sta med drugim dodala, da se Daoud sicer predstavlja kot "predan pisatelj", a se je "s pisanjem te knjige oddaljil od vsake etike, od spoštovanja pravic žensk in od spoštovanja, ki ga je bil dolžan človeku, ki ga je poznal".

V sodnem vabilu sta navedena tudi zdravnika specialista iz Francije in Alžirije, ki sta potrdila naravo edinstvene poškodbe Arbane. Dokument kot dokaze navaja tudi več deset odlomkov iz romana, ki se navezujejo na družino glavne junakinje, napad, ki ga je doživela, njene brazgotine in tetovaže.

Sorodna novica Goncourteva nagrada Kamelu Daoudu za resnicoljubno zgodbo o alžirskem črnem desetletju

Pri založbi tožbe niso želeli komentirati
Prvi narok na sodišču je napovedan 7. maja, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal neimenovani vir, ki je seznanjen s podrobnostmi primera. Vabilo na sodišče so tako pisatelju kot njegovi založbi Gallimard izročili prejšnji četrtek med podpisovanjem knjig v bližini mesta Bordeaux. Pri založbi Gallimard dogajanja niso želeli komentirati, 54-letni Daoud pa je zanikal, da bi njegov roman temeljil na življenju Saade Arbane.

Z romanom Houris je Daoud postal prvi alžirski dobitnik prestižne Goncourteve nagrade. Roman je v Alžiriji prepovedan, prav tako sta v državi proti Daudu in njegovi ženi vloženi dve ovadbi.