Osebje knjigarne, ki je last založbe VigeVageKnjige, je posledice novega homofobnega napada, ki se je očitno zgodil v noči s sobote na nedeljo, odkrilo v nedeljo, 24. novembra, dopoldne. Kot so o posledicah napada zapisali v izjavi za javnost: "Levo ob vratih knjigarne grafit SMRT PEDROM, na odtočnem žlebu v neposredni bližini vhodnih vrat v knjigarno dve nalepki z napisoma 'rod dom bog slovénski réd' in 'konec levice slovénski réd', vratna cerada posprejana z znakom, enakim temu na nalepkah, ter s črnim sprejem posprejan odpiralni čas na nabiralniku."
Napad na dan pred odprtjem 40. SKS-ja
Policijska patrulja je prispela v kratkem času, opravila ogled in napravila zapisnik, so še sporočili iz knjigarne. Kot so še navedli, je policija ravnala "profesionalno, korektno, komunikacija je bila spoštljiva in dostojna. Izročili smo ji obe nalepki, grafite so fotografirali. Napad policija obravnava kot kršitev 297. člena KZ-1," ki se nanaša na javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Napad se je zgodil dan pred slovesnim odprtjem 40. Slovenskega knjižnega sejma (SKS), največje knjigotrške prireditve v Sloveniji, zato v Mariborki posebej poudarjajo: "Napadena je bila prodajalna knjig."
Nedavni napad so za zdaj obsodili v stranki Levica, v kateri predvsem pozivajo "ljudi, naj ne nasedajo tistim, ki jim ponujajo poceni odgovore in fantazije ter jih namesto ukvarjanja z realnimi problemi skušajo zaplesti v medsebojno sovraštvo."
Več napadov v mesecu ponosa
Knjigarna je na začetku letošnjega junija, meseca ponosa, nad vhodom izobesila mavrično zastavo skupnosti LGBT, ki jo je neznanec 18. junija zgodaj popoldne nasilno odtrgal in po dejanju pobegnil. Tudi sicer so neznanci večkrat poskusili nasilno odstraniti zastavo, prav tako so pljuvali na zastavo in nacistično pozdravljali. V enem primeru je bila zaposlena celo deležna groženj s škarjami in fizično silo, je takrat sporočila Anja Zag Golob, direktorica in glavna urednica založbe VigeVageKnjige.
Iz knjigarne so 13. novembra opozorili, da policijski in tožilski postopki pet mesecev po junijskih napadih "še vedno niso zaključeni, oni pa o njih niso ustrezno obveščeni." Pet dni pozneje, 18. novembra, so od okrožnega državnega tožilstva v Mariboru prejeli odgovor na poizvedbo glede končanja policijske preiskave, ki so jo poslali 26. avgusta. V njej jim je okrajna državna tožilka sporočila, da v eni od obeh odprtih zadev "po pregledu poročila in prilog ugotavlja, da v obravnavanem dejanju niso podani zakonski znaki uradno pregonljivega kaznivega dejanja."
Storilčevo ravnanje je obravnavano kot prekršek
Dodali so, da je tožilka nadalje pojasnila, da bo storilčevo junijsko ravnanje obravnavano kot prekršek po ZJRM-1, ne pa kot kršitev 297. člena KZ-1. "V konkretnem primeru te okoliščine niso bile podane, saj je bil storilec ob dejanju sam in ni nagovarjal ali ščuval drugih k sovraštvu, nasilju ali nestrpnosti," je po navedbah knjigarne še zapisala tožilka.
"Širše razsežnosti, skratka, po mnenju tožilke umanjkajo, slednje pa so, izhajajoč iz njenega zapisa, ključne za opredelitev kršitve 297. člena KZ-1. Kot da so se napadi na knjigarno junija zgodili v vakuumu. Kot da kontekst in družbene posledice ne obstajajo," je navedla Anja Zag Golob v imenu Mariborke. V nasprotju z napadi v času meseca ponosa "tokrat na knjigarni ni bilo nobenega zunanjega znaka, bila je zaprta. Knjigarna, prostor svobode in dialoga, je znova tarča napada, ker je pred petimi meseci v znak podpore manjšinam v družbi in spoštljivega sobivanja izobesila mavrično zastavo," je še izpostavila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje