"8. junij je zgodovinski dan, ker smo dobili eno najlepših romskih knjižnic ne samo v Evropi, ampak tudi na svetu," je ob odprtju dejal poslanec romske manjšine Veljko Kajtazi. Foto: zagreb.hr

Romska skupnost na Hrvaškem je ob knjižnici dobila tudi prizorišče za dogodke, kot so tribune, predavanja in razstave.

Osrednja knjižnica Romov Kali Sara v Zagrebu je tudi prva romska knjižnica na Hrvaškem in edina tovrstna v Evropi, je v torek poročal Jutarnji list. Več kot polovico gradiva za knjižnico je prispeval dolgoletni poslanec romske manjšine v hrvaškem saboru Veljko Kajtazi.

Prispevek k ohranjanju identitete skupnosti in korak k vključujoči družbi
Knjižnica je zamišljena kot interdisciplinarno stičišče za izmenjavo informacij in znanj ter za zbiranje in uporabo knjižnega gradiva, ki se ukvarja z zgodovino in razvojem romskega naroda, njegovimi migracijami in trpljenjem ter dosežki tega naroda skozi stoletja, so ob odprtju knjižnice zapisali na njeni spletni strani.

Kot so dodali, bo knjižnica pomembna za ohranitev romske identitete, jezika in kulture, je pa tudi simbol strpnosti in skupnosti, neizogibnih prvin uresničevanja boljše in bolj vključujoče družbe. Pričakujejo, da bo knjižnica tudi središče za kulturo Romov na Hrvaškem, v katerem bodo organizirali kreativne in izobraževalne prireditve.

Ob ponedeljkovem odprtju so knjige za romsko knjižnico prispevali tudi islamska skupnost na Hrvaškem ter zagrebški center za ženske študije, še piše na spletni strani knjižnice.

Na Hrvaškem je bilo po zadnjem popisu prebivalstva iz leta 2011 nekaj manj kot 17.000 Romov. Skoraj tretjina vseh Romov živi na severozahodu države, v Medžimurski županiji, nekaj manj kot 3000 Romov pa v Zagrebu. Pod okriljem zveze Romov na Hrvaškem Kali Sara deluje 37 romskih združenj.