V Slovenskem etnografskem muzeju je od danes na ogled razstava Mi za mizo: Od snovnega do simbolnega, s katero SEM zaokrožuje svoja zaznamovanja naziva Slovenija – Evropska gastronomska regija 2021. Po besedah avtorice razstave Polone Sketelj razstava spodbuja razmislek o mizi kot predmetu, ki nas spremlja od otroštva do smrti.
Razstava prinaša zgodbo o mizi, vsakdanjem predmetu številnih namembnosti in tisočerih pomenov, ki spremlja človeka skozi življenje na vsakem koraku, ob praznikih in pomembnih dogodkih, mejnikih. Poleg uporabnega ima simbolni pomen.
Mizo zasledimo v pregovorih, pravljicah, pripovedkah in pesmih. Mizna plošča simbolizira moč, oltarna sveti prostor, bogato obložena blaginjo, prazna pomanjkanje, poleg ognjišča je simbol doma. Odseva navade, šege, tke vezi, nosi spomine na čase, dogodke, ljudi in prostore, na lakoto in izobilje, na gostoljubje, na vsakdan in praznik. Prinaša posebne okuse, vonjave, združuje snovne in nesnovne pomene, tipno in netipno, vidno in nevidno, čuteno in občuteno. Mnogo miz je v življenju, bolj ali manj naših, zelo pomembnih in manj pomembnih, stalnih in občasnih, so zapisali v muzeju.
Kustosinja SEM-a in avtorica razstave Polona Sketelj poudarja, da "razstava spodbuja razmislek o mizi kot predmetu, ki nas spremlja od otroštva do smrti, ki se ga dnevno neštetokrat dotaknemo in ima v našem življenju poleg uporabnega tudi številne druge pomene". "Polagoma dobivajo mize našega življenja nove odtenke, pomene, podobe in člane. Nekatere z lahkoto zavržemo, druge ostanejo vse življenje del nas in z njih polzijo številni spomini," so njene besede navedli v sporočilu za javnost.
Mizica, pogrni se
V razstavo so poleg izbranih predmetov iz zbirke SEM-a vključeni omizja in predmeti iz zasebnih zbirk domov in javnih prostorov (gostiln, restavracij) z zgodbami, ki jih je nanje zapisalo življenje. Posameznim mizam bodo na razstavi menjavali pogrinjke, tako kot se s pogrinjki prilagajajo priložnostim in časom njihovi lastniki.
Ob omizjih bo SEM v letu 2022 organiziral vodene pogovore z lastniki miz in s strežnim osebjem, kjer bodo med drugim izpostavljeni večplastni pomeni miz, kultura strežbe in uživanja hrane, izražanje gostoljubja in sprejemanje gosta.
V prazničnem času pa SEM obiskovalcem na priložnostni manjši razstavi Igrače med spominom in navdihom predstavlja tudi izbrane igrače iz novo urejene zbirke okoli 1000 igrač iz druge polovice 20. stoletja. Del zbirke so tudi miniaturni ambienti z mizami, ki so razstavljeni na prehodu iz pritličja v prvo nadstropje razstavišča in so uvod v razstavo Mi za mizo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje