Majhna slika, ki meri 29,5 krat 23,3 centimetra, je zdaj restavrirana in v pozlačenem okvirju ter shranjena v bančnem trezorju nekje na vzhodu Poljske. Njeni lastniki se trenutno pogajajo, kakšne korake bodo glede nje ubrali v prihodnosti, vključno z vprašanjem, kdaj in kje jo bodo javno razstavili, poroča Associated Press (AP).
Informacija o obstoju te umetnine je v javnost prišla šele v tem tednu, ko v Varšavi še do 23. oktobra poteka 18. mednarodno tekmovanje pianistov, poimenovano po Chopinu. Tekmovanje je znano kot začetna karierna stopnička številnih pianistov svetovnega razreda.
Ni mogoče reči, ali je skladatelj dejansko poziral za portret
Dariusz Markowski, strokovnjak za umetnost in profesor na Univerzi Nikolaja Kopernika v Torunju na Poljskem, je lani pregledal in restavriral portret. Dejal je, da ima stvaritev pomembno zgodovinsko in čustveno vrednost, vendar se je vzdržal ocene, za kako visoko vsoto bi ga bilo mogoče prodati.
Obdobje nastanka portreta je omejil na sredino 19. stoletja, pri tej oceni je upošteval uporabljene materiale in pigmente ter obseg staranja in poškodovanosti umetnine. Vendar pa ni mogoče natančneje določiti leta njenega leta nastanka in težko bo tudi – če sploh – ugotoviti, kdo je njen avtor, saj se je ohranilo samo umetnikovo ime Alfred.
"Očitno je to Chopin, vendar ne morem reči, ali je poziral za ta portret ali pa je bil ustvarjen po kaki drugi upodobitvi," je za AP povedal Markowski, sicer vodja oddelka za konservatorstvo in restavratorstvo sodobne umetnosti na omenjeni univerzi. "Ne vemo ničesar o njeni zgodovini ali za koga je bila naslikana. Bila je v zelo slabem stanju in resnično sem vesel, da je mogoče rešiti take umetnine," je še dodal in sliko označil za "pravo zanimivost".
Skozi stoletje in pol zgodovinskih pretresov do bolšjega trga
Zdajšnji lastnik portreta, sicer tudi sam poznavalec umetnosti, je skladateljev portret opazil na bolšjem sejmu v bližini mesta Lublin na jugovzhodu Poljske, ki ga je obiskal na začetku 90. let preteklega stoletja. Desetletja pozneje je finančni položaj spodbudil njegovo družino, da je poiskala strokovno oceno, in tako jih je pot privedla do Markowskega.
Eden izmed družinskih članov je dejal, kako "izjemno" je, da je slika preživela približno toliko let zgodovinskih pretresov in končala na bolšjem trgu. Pravi, da ga je nedavno dogajanje okoli portreta navedlo k temu, da se je poglobil v preučevanje življenja in ustvarjanja tega skladatelja, čigar dela veljajo za višek romantike v glasbi.
Prijatelj Berlioza, Liszta in Mendelssohna
Frédéric-François Chopin se je kot Fryderyk Franciszek Chopin rodil leta 1810 na poljskem podeželju, približno 50 kilometrov zahodno od Varšave. Že leta 1830 je odšel na Dunaj, kjer je uspešno koncertiral in skladal. Zaradi nemirov na Poljskem je ostal v tujini in se sredi leta 1831 preselil v Pariz, kjer si je denar redno služil s koncerti in skladanjem, zaradi razsipnega življenja pa je moral za dodaten zaslužek tudi poučevati.
V francoski prestolnici se je družil z Berliozom, Lisztom, Mendelssohnom, pa tudi umetniki drugih vej. V hiši Franza Liszta je leta 1837 spoznal romanopisko George Sand, njuno razmerje je sicer trajalo celo desetletje, vendar se nikoli nista poročila.
Med najtežjimi glasbenimi stvaritvami
Skladal je predvsem za klavir. Za seboj je pustil 58 mazurk, 16 polonez, 24 preludijev, 17 valčkov in nokturnov, pa tudi štiri scherze in štiri balade (zelo znana je balada v G-molu, igrana v filmu Pianist). Zelo znane so tri Chopinove sonate.
Ta poljsko-francoski umetnik velja za največjega poljskega skladatelja in enega izmed največjih skladateljev za klavir ter je eden izmed pomembnejših predstavnikov romantične glasbe prve polovice 19. stoletja. Njegova dela spadajo med najtežja v glasbeni literaturi. Njegovo telo brez srca so k zadnjemu počitku položili na pariškem pokopališču Père Lachaise, kjer so med drugim pokopani tudi Marcel Proust, Oscar Wilde in Jim Morrison.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje