Letni kino, ki kot vsako leto poteka v organizaciji Kinodvora, bo tokrat odprl Gospod Hulot na počitnicah, kultni film francoskega režiserja Jacquesa Tatija. Komedija, ki letos obeležuje 70. obletnico, je leta 1953 v Cannesu prejela nagrado FIPRESCI, nominirana pa je bila tudi za oskarja za najboljšo zgodbo in scenarij.
“Gospod Hulot na počitnicah govori o najpreprostejših človeških užitkih: želji, da bi za nekaj dni pobegnili, se igrali, namesto delali, vdihavali morski zrak in morda spoznali koga prijetnega. Pripoveduje o upanju, ki je temelj vseh počitnic, ter o žalosti, ko se počitnice končajo. Ter z nasmeškom opazuje, kako zagnano preživljamo svoje dneve, medtem ko nas morje in nebo brezbrižno opazujeta,” je o filmu zapisal Roger Ebert.
Grozljivka, ki danes ni več tako strašna
V torek zvečer bo na ogled Hitchcockova klasika Ptiči, za katerega je režiser sam rekel, da "bi lahko bil najbolj grozljiv film, kar jih je kdaj posnel".
Zgodba se začne s premožno Melanie Daniels (Tippi Hedren), ki v trgovini s hišnimi ljubljenčki v San Franciscu spozna Mitcha Brennerja (Rod Taylor), privlačnega mladeniča, ki išče par papagajev za svojo mlajšo sestro. Odloči se, da bo ptici kupila in ju skrivaj pripeljala v Mitchevo hišo na otoku v zalivu Bodega. Nenadoma pa se začnejo ptice čudno obnašati.
V sredo sledi film Parižanka Charlieja Chaplina, ki je bil izbran prav ob 100-letnici filma in 100-letnici kina na Kolodvorski.
Prelomno delo ene največjih ikon velikega platna je v kinematografe prišlo isto leto, kot je Ljubljanski dvor prvič prižgal svoj projektor, so zapisali na strani Kinodvora. Parižanka velja za prvo resno dramo Charlesa Chaplina in njegov prvi film, v katerem ne nastopi njegov prepoznavni Potepuh. Digitalno restavrirana različica z novo glasbo, prirejeno po Chaplinovi lastni partituri, je svetovno premiero doživela na zadnjem Berlinalu.
Poklon skladatelju Rjuičiju Sakamotu
Kot zaključni film v četrtek bo na ogled tudi protivojna klasika Srečen božič, gospod Lawrence v režiji Nagise Ošima. V filmu, ki je znan po svoji provokativnosti, med drugim nastopata tudi Rjuiči Sakamoto, ki ga je opremil z glasbo, za katero je prejel nagrado bafta za najboljšo filmsko glasbo, ter David Bowie, ki upodablja skrivnostnega majorja Celliersa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje