Razpis je nastal na podlagi tega, da bo Slovenija leta 2023 častna gostja na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu, kjer bo osrednji gost prav Drago Jančar, avtor enega največkrat prevedenih ter doma in v tujini nagrajenih romanov To noč sem jo videl, so danes sporočili z ministrstva za kulturo. "Z miniserijo bi na ta način v okviru najpomembnejšega knjižnega sejma na svetu dodatno obogatili in promovirali slovensko ustvarjalnost na področju kulture." Ideja ministrstva je bila, pojasnjujejo, da bi "serija igrala pomembno vlogo pri še boljšem poznavanju tega imenitnega slovenskega književnika v svetu, hkrati pa tudi pri uveljavitvi sodobne slovenske avdiovizualne produkcije."
Čas "ni dober"
Drago Jančar je za časopis Delo potrdil, da je res prosil, naj se razpis umakne. Pravi, da je bil sicer seznanjen z namenom, da bi "bi bila filmska varianta namenjena promociji slovenske literature pred frankfurtskim knjižnim sejmom 2023, ker je bil ta roman pač v tujini najbolj odmeven", da pa ni vedel "za razpis in čas objave". "Čas za tak razpis in kakršno koli razpravo o filmski seriji ni dober. V Mariboru bo v kratkem premiera odrske adaptacije romana, ki jo je pripravil in jo režira Janez Pipan, in videli bomo, kako bo sprejeta ta občutljiva tematika. Skratka, s filmom oziroma serijo se za zdaj ne želim ukvarjati. Mislim tudi, da morajo imeti možnost za snemanje po svojih romanih še drugi slovenski pisatelji. Razpis bo torej, upam, umaknjen izključno na mojo prošnjo oziroma zahtevo."
Ministrstvo za kulturo je danes v izjavi za javnost že potrdilo, da bodo Jančarjevo željo upoštevali.
Direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar je za Delo komentirala, da institucija pozdravlja "vsaka dodatna vlaganja v avdiovizualno področje", predsednik Društva slovenskih režiserjev Matevž Luzar pa je opozoril, da je (bil) razpis problematičen, ker razpisi za točno določeno delo doslej niso bili praksa.
Usode, ki jih pogoltne vrtinec zgodovine
To noč sem jo videl je zgodba o nekaj letih življenja in skrivnostnem izginotju Veronike Zarnik, mlade ženske iz ljubljanske meščanske družbe, ki jo je "vase potegnil vrtinec nemirne zgodovine". Pet oseb pripoveduje o njej, pa vsaka od njih tudi o sebi in času pred drugo svetovno vojno in med njo.
V Drami SNG Maribor se torej pripravljajo na premiero odrske adaptacije istega romana; zavesa se bo nad njo prvič dvignila 24. septembra, opisujejo pa jo kot enega "najambicioznejših umetniških projektov v zgodovini samostojne Slovenije". Nastaja v koprodukciji z dunajskim Burgteatrom, srbskim Jugoslovenskim dramskim pozorištem in ljubljanskim Cankarjevim domom. Jančar je maja komentiral, da je zadovoljen z odločitvijo, da bo avtor odrske priredbe in režiser Janez Pipan, ki ni le njegov prijatelj, ampak je za njim že uspešna postavitev romana Katarina, pav in jezuit na odru ljubljanske Drame.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje