Kot so sporočili iz Stripburgerja, jesenski izid nove stripovske epopeje o kremenitem junaku Jazbecu, ki pod naslovom V temačnih vodah prinaša drugi del druge trilogije Jazbec in tretji svet, spremlja samostojna razstava Kociprovega dela, kjer so poleg originalov iz novega stripa na ogled tudi nekatere starejše peripetije iz Jazbečevega življenja.
Ana Bogataj iz uredništva Stripburgerja je pojasnila, da Kociper v stripih brez dlake na jeziku in z obilico humorja razkriva ljudske slabosti in razne družbene anomalije, podobno neposreden pa je tudi njegov značilen risarski in pripovedni slog. Rdečo nit njegovega dela tvorita erotika in satira, pogosto se loteva tudi stripov po literarnih predlogah.
Pomemben del njegovega opusa predstavljajo stripi o Jazbecu. Gre za satiro, ki jo lahko žanrsko uvrščamo v pustolovski strip. Na pripovedni ravni sledimo razburljivi in razgibani stripovski zgodbi, ki jo Kociper scenaristično vešče in z obilico pikrega humorja vodi skozi številne napete trenutke, pojasnjuje Bogatajeva.
Na tokratni razstavi v Galeriji Ivana Groharja v Škofji Loki so na ogled originalne stripovske strani iz stripov o Jazbecu, ki so narisane s črnim tušem in obogatene s številnimi šrafurami ter sivinami, ustvarjenimi z akrilno barvo.
"V ospredju so figure, ki z mogočnimi in plastično moduliranimi ter pogosto precej mišičastimi telesi zakrivajo domala celoten dogajalni prostor in skorajda nikoli niso pri miru ter se gibajo tako intenzivno, da nenehno prestopajo meje stripovskih okvirčkov. Vse to spremljajo tudi številni zvoki, ki so pogosto tako glasni, da se osvobodijo stripovskega oblačka, v katerem so sicer navadno zapisani, ter skupaj z dodatno poudarjenimi klicaji in vprašaji prehajajo v prostor risbe. Napeto branje stripa je podkrepljeno tudi z izredno živimi in sočnimi dialogi, v katerih ne manjka pristnega pogovornega jezika, slengovskih izrazov in duhovitih domislic," navaja Ana Bogataj.
Razstava ponuja priložnost, da si gledalec vsako razstavljeno stripovsko stran pobliže ogleda kot samostojno likovno delo in na njem poišče detajle, ki v knjižnem formatu niso tako razvidni. "Hkrati pa na njej lahko dodobra spoznamo Jazbeca in ves njegov svet tudi v drugačni razsežnosti. Razstava je namreč zasnovana kot ambientalna postavitev, zato z vstopom v galerijo tudi mi postanemo del Jazbečevega sveta," so sporočili organizatorji razstave.
Marko Kociper (1969, Železniki) je na stripovsko sceno vstopil sredi 90. let minulega stoletja, ko je kot samouk hitro pritegnil pozornost z risarsko bravuroznostjo. Izdal je več stripovskih albumov, svoja dela pa objavil v publikacijah, kot so Stripburger, Apokalipsa, Mladina, Literatura in Dnevnik. Med letoma 2005 in 2012 je stripe tedensko objavljal tudi v reviji Polet. Za svoje ustvarjanje je prejel delovno štipendijo Zveze društev slovenskih likovnih umetnosti. Njegova dela so bila razstavljena na številnih stripovskih festivalih in drugih kulturnih prizoriščih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje