Koncert velja za vrhunec prireditev pod skupnim imenom Zgodilo se je čisto blizu nas, s katerimi letos v Sloveniji obeležujejo 30. obletnico prihoda pregnancev iz BiH.
Glasbeni zasedbi Vali in Dertum so v Sloveniji ustanovili pregnanci in pregnanke iz Bosne in Hercegovine ter njihovi glasbeni somišljeniki. Obe skupini sta odigrali pomembno vlogo pri ohranjanju sevdaha in prehodu njegove tradicionalne v sodobnejšo obliko, imenovano tudi novi sevdah.
Po več kot dveh desetletjih bodo na nocojšnjem koncertu nastopili člani originalnih zasedb Vali in Dertum, ki so se v Ljubljani zbrali posebej za to priložnost. Pridružil se jim bo Vlado Kreslin, ki nikdar ni skrival navdušenja nad sevdahom, kar ga je je tudi pripeljalo do sodelovanja z Valijem in Damirjem Imamovićem. Slednji velja za enega od mednarodno najbolj uveljavljenih predstavnikov novega sevdaha.
Imamović se bo občinstvu predstavil v osrednjem delu koncerta. Pridružil se mu bo Kreslin, ob koncu pa obema celoten zbor sodelujočih glasbenikov.
Na koncertu Podalpskega sevedaha bodo poleg Kreslina in Imamovića nastopili pevke Vesna Andree Zaimović, Aida Čorbadžić, Asja Dupanović, Sanela Ajkić, Sandra Jelin Kadrić in Maida Džinić, kitaristi Milan Bijeljac, Valerij Bartulović, Erol Hadžimušović, Admir Prguda, basist Mladen Bijeljac ter tolkalist in bobnar Marjan Stanić.
V primeru slabega vremena bo današnji koncert, kot so sporočili iz Vodnikove domačije, v ljubljanski Cukrarni.
Koncertni večer ima naslov po šaljivi žanrski oznaki podalpski sevdah, ki se je na enem od ljubljanskih koncertov oprijela zasedbe tAman, naslednice glasbene zasedbe Dertum.
Domovina sevdaha, ljudske pesmi, je Bosna in Hercegovina. Ime izhaja iz arabske besede sawda, črni žolč. V bosanskem jeziku je sevdah hrepenenje, ljubezenski zanos, ljubezenska bolečina pa tudi način življenja, je objavljen na spletni strani Deutsche Welle v hrvaškem jeziku.
Pred današnjim koncertom bo v atriju Mestnega muzeja Ljubljana okrogla miza Mednarodnega PEN o odzivu na begunske krize, sicer pa v tem tednu še dan po koncertu v Vodnikovi domačiji okrogla miza o novem valu sevdaha ter v petek v Galeriji Fotografija odprtje fotografske razstave To ni naša vojna! Tema razstave so zgodbe beguncev, ki so jih skozi objektiv zabeležili nekateri takratni fotografi tednika Mladina.
Različne prireditve v sklopu Zgodilo se je čisto blizu potekajo med aprilom in julijem letos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje