Postavitev predstavlja osem likovnih variacij upodobitev osmih šaleških gradov, ki jih je leta 1681 v delu Topografia Ducatus Stirie upodobil Georg Matthäus Vischer, so sporočili iz Muzeja Velenje. Za vsakega izmed osmih šaleških gradov je Stane Špegel napisal tudi po eno skladbo, ki prinaša avtorjev osebni, domišljijski pogled v njihovo preteklost, sedanjost in prihodnost. V programu odprtja bodo sodelovali plesalci plesne skupine Šaleška gospoda.

Čeprav je bila Šaleška dolina dolga stoletja odmaknjena od pomembnejših trgovskih poti, je bila tako v poljudni kot tudi v strokovni literaturi večkrat označena kot dolina gradov. Da je srednjeveška gospoda v tej odročni dolini zgradila toliko gradov, graščin in dvorcev, gre najbrž pripisati njenim naravnim danostim – čudoviti pokrajini in ugodnim vremenskim pogojem.

Dolina se je v zadnjem stoletju iz pretežno agrarne pokrajine preoblikovala v izrazito industrijsko pokrajino, gradovi pa so ostali edini pričevalci nekoč slikovite in neokrnjene krajine in še danes pripovedujejo svoje zgodbe, tako stare kot nove. Pod eno izmed novih zgodb se podpisuje skladatelj in avtor multimedijskih vsebin Stane Špegel, so še zapisali velenjski muzealci.

Stane Špegel je kot skladatelj, instrumentalist, producent in avtor multimedijskih vsebin na slovenskem umetniškem prizorišču dejaven že 40 let. Izdal je 19 samostojnih glasbenih albumov in še 10 kot član stilsko precej razgibanih glasbenih skupin, kot so The Stroj, Fuzzit, Amfibia, Neurobic, Kissik, Dig in BioNet.

Kot član kolektiva Microtrip je v preteklih letih nastopal na vseh večjih in pomembnejših festivalih elektronske in eksperimentalne glasbe v srednji Evropi. Njegove skladbe so izšle na več domačih in tujih zbirkah, kupiti pa jih je mogoče tako na največji spletni trgovini Amazon kot tudi pri večini svetovnih spletnih ponudnikov glasbe. Ukvarja se tudi s kompozicijo radijskih napevov (jinglov) in glasbeno opremo za gledališke in plesne predstave ter proslave.