Na simpoziju se devet udeležencev z najrazličnejših umetniških področij spoprijema s Šeligovim dramskim opusom in njegovo imanentno gledališkostjo, piše v napovedi.
Avtorica koncepta in vodja simpozija je Marinka Poštrak, organizira pa ga Prešernovo gledališče Kranj (PGK) v sodelovanju s Fundacijo Rudi Šeligo in Slogi. Zbrane so v uvodu nagovorili direktorica Slogi Mojca Jan Zoran, direktor PGK-ja Jure Novak in predsednik fundacije Aleš Šeligo.
Zatem so bili na vrsti strokovni prispevki. Tem bo sledila še okrogla miza, na kateri se bo z avtoricami in avtorji prispevkov pogovarjal selektor 51. TSD-ja Rok Andres. Ob današnjem dogodku bo pod okriljem Slogi izšla tudi zgibanka Magično gledališče Rudija Šeliga.
Rudi Šeligo (1935–2004) je bil dramatik, publicist in visokošolski učitelj. Rojen je bil na Sušaku pri Reki, pozneje se je preselil na Jesenice, nadaljeval šolanje v Tolminu ter študiral filozofijo in psihologijo v Ljubljani, pozneje pa je magistriral iz estetike. Preselil se je v Kranj, kjer je bil zaposlen na Zavodu za proučevanje organizacije dela in izobraževanje kadrov, na Visoki šoli za organizacijo dela v Kranju pa je predaval statistiko.
Večino službenega življenja je z družino preživel v Kranju. Kranj je pogosto uporabljal v svojih delih, zlasti v romanih. To mesto je bilo jedro njegovega ustvarjanja. Poleg uredniškega ali souredniškega dela pri različnih strokovnih revijah je opravljal več vodstvenih in političnih funkcij: bil je predsednik Društva slovenskih pisateljev, poslanec, vodja parlamentarnega odbora za kulturo, predsednik sveta RTV Slovenija, izredni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), deset let je bil predsednik Festivala Borštnikovo srečanje, kratek čas pa tudi minister za kulturo.
Za svoje ustvarjanje je prejel številne nagrade, med drugimi tudi nagradi Slavka Gruma za drami Svatba (1981) in Ana (1984). Od njegove smrti leta 2004 se najboljša uprizoritev Tedna slovenske drame po izboru strokovne žirije imenuje po njem, leta 2016 pa je njegov sin Aleš Šeligo ustanovil Fundacijo Rudi Šeligo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje