Razstava avtorja Mateja Riflja, ki bo na ogled do 1. decembra, prikazuje razvoj, organizacijo in delovanje partizanske bolnice v Kočevskem rogu z mrežo 24 postojank, poseben poudarek pa posveča konspirativnim bolnicam. Prikazani so gradnja, konspiracija in oskrba bolnic, zdravljenje in vsakdanje življenje ter zavezniška pomoč bolnicam.
Ob tem so izpostavljene tri bolniške postojanke; Zgornji Hrastnik in Jelendol, ki sta danes še edini ohranjeni, ter Spodnji Hrastnik, kjer je delovala porodnišnica, kar je veljalo za edinstven primer v odporniškem gibanju druge svetovne vojne. Na koncu je predstavljen še takratni pomen roških bolnic in današnje stanje na terenu.
Na razstavi je na ogled več kot 100 predmetov, med njimi oprema kirurške barake, kirurški in zobozdravstveni instrumentarij, različne opornice, zdravila, medicinska oprema in fragmenti nekdanjih bolnic. Razstavljen je del bogatega izbora predmetov, ki so bili takrat v uporabi in so del zdravstvene zbirke Dolenjskega muzeja, fotografsko gradivo pa je iz fonda Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Postavitev dopolnjujejo virtualni sprehod po obeh ohranjenih roških partizanskih bolnicah, 3D-animacija in intervjuji z nekdanjimi ranjenci.
Kočevski rog je bil s svojimi bolnicami osrednja in najpomembnejša točka partizanskega zdravstva, ki je predstavljalo vrh organizirane skrbi za ranjence med evropskimi odporniškimi gibanji druge svetovne vojne.
Razstava se pridružuje dogodkom in prireditvam v okviru 34. Dni evropske kulturne dediščine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje