Razstavo, ki bo na ogled do konca septembra, sta pripravila oblikovalka Špela Goltes in kurator galerije Vladimir Vidmar.
"Ko se danes sprehajamo po širokih pločnikih Slovenske ceste, glavne ljubljanske arterije, se ne zavedamo, kako zelo drugačen je bil ta del mesta pred samo enim stoletjem," so zapisali pri Banki Slovenije. V tem času so začeli modernizacijo Ljubljane, da bi ustrezala statusu dinamične prestolnice banovine in postala vitalno ekonomsko, finančno ter poslovno središče. Temu ustrezno so prilagodili tudi arhitekturo, urbanistično ureditev in vsebine razgibanega mestnega življenja.
Dodali so, da razstava Srce mesta s podnaslovom 100 let bančne palače v osrčje zgodbe rojstva moderne Ljubljane postavlja gradnjo Banke Slovenije, takratne Ljubljanske kreditne banke, prve monumentalne arhitekture med obema vojnama, ki je nakazala nove smeri mestnega razvoja. Projekt je napovedal modernizacijo Slovenske ceste, neposredno po prvi svetovni vojni.
Razstava medvojno modernizacijo in arhitekturno ter urbanistično preobrazbo uprizarja z množico starih podob, razglednic, dokumentov in načrtov. Hkrati prikazuje drobce meščanskega življenja, priljubljene kotičke takratnih Ljubljančanov, za katere so pri Banki Slovenije zapisali, "da jih v svoji dnevni rutini obiskujemo še danes". Za razstavo so posneli tudi dokumentarni film istega naslova, ki pripoveduje o preteklosti in sedanjosti bančne palače.
"Srce mesta je tako zgodba o tem, kako preteklost neposredno živimo danes in kako je vsak korak naprej nemogoč brez pogleda nazaj," so še zapisali producenti razstave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje