Zbirka vsebuje "predmete izjemne redkosti in neprecenljive vrednosti", piše v sporočilu za javnost te enote karabinjerjev. Med najdenimi predmeti so bile apulske vaze rdečefiguralnega dekorativnega sloga, amfore, črno poslikana keramika, glinene glave, krilati kipci in figure iz terakote, poroča CNN.
Dragocenosti iz časa med 6. in 3. stoletjem pred našim štetjem
Predmeti izvirajo iz obdobja med 6. in 3. stoletjem pred našim štetjem, ki so zaščiteni z zakonom o kulturni dediščini in krajini. Po zdajšnjih ocenah je skupna vrednost vrnjenih predmetov 11 milijonov evrov, še navaja sporočilo za javnost.
Usodnost stele iz Davnije v lasti belgijskega zbiratelja
Vrnitev tega nabora arheoloških dragocenosti je rezultat mednarodne preiskave, ki se je začela že leta 2017 po identifikaciji stele iz Davnije, antične regije v Apuliji v južni Italiji, ki je končala v lasti premožnega belgijskega zbiratelja.
Stela, neke vrste kamnita nagrobna plošča ali steber, je bila navedena v razstavnem katalogu v muzeju Rath v Ženevi od novembra 1993 do februarja 1994 in prav tako v razstavnem katalogu muzeja fundacije Mona-Bismarck v Parizu od 1. marca do 30. aprila 1994.
Manjkajoči osrednji del stele se je ujemal z drobcem, ki ga hranijo v muzeju v Italiji, preiskave pa so pokazale, da je morda imel lastnik v lasti tudi keramične predmete, ki so bili nezakonito izkopani iz grobnic v Apuliji.
Strokovni pregled potrdil pristnost 782 predmetov
Posledično je enota za zaščito kulturne dediščine pridobila nalog za iskanje in odvzem predmetov zbiratelju. Stelo so pozneje našli med preiskavo njegovega doma v belgijski deželi Antwerpen. Preiskovalci so nato potrdili, da se pogrešani fragment ujema z muzejskim. "Med iskanjem je bila najdena resnična arheološka zakladnica, sestavljena iz stotine najdb figur iz apulijske keramike in drugih davnijskih stel, ki so bile vse nezakonito izvožene iz Italije, nato pa zasežene v Belgiji," navaja sporočilo za javnost.
"Strokovni pregled, ki ga je v Belgiji opravil italijanski strokovnjak za arheologijo, je pokazal pristnost in zgodovinsko-kulturno vrednost 782 arheoloških najdb," so še zapisali.
Dolgoprstneži dejavni skoraj že vse od rimskega cesarstva
Plenjenje antične umetnosti v Italiji nikakor ni nov pojav. Star je vsaj toliko kot rimsko cesarstvo, ki se ni borilo le z domačimi plenilci grobov, temveč tudi s plenilci iz drugih držav. Pandemija je tem nepridipravom celo ponudila nove priložnosti za plenjenje zaprtih arheoloških najdišč, cerkva in muzejev, saj so bile policijske sile prerazporejene na kraje, kjer so nadzirale upoštevanje popolnega zaprtja javnega življenja.
Porast preprodaje na družbenih omrežjih
V letu 2020 se je celo občutno povečalo trgovanje z naropanimi predmeti v skupinah na Facebooku, je povedala Katie Paul, ena izmed vodij raziskovalnega projekta za boj proti trgovini s starinami in dediščino. Aprila in maja lani se je po njenih besedah ena največjih tovrstnih skupin, ki so jih spremljali v okviru projekta, skoraj podvojila, na 300.000 članov, še navaja CNN.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje