Vsi poznamo Ernesta Che Guevaro kot revolucionarja, ne vemo pa, da je bil tudi izvrsten pisec dnevnikov, ki je vsa svoja doživetja in opažanja zapisoval. Tako se je ohranil tudi zanimiv zapis o potovanju triindvajsetletnega Ernesta in njegovega prijatelja Alberta Granade po Latinski Ameriki – Motoristov dnevnik. Ernesto "Che" Guevara se je že kot dijak in študent udejstvoval v boju proti Peronu. Čedalje bolj se je seznanjal s knjigami o socialističnih idejah, spoznal je Marxa in Lenina, bral je perujskega publicista Mariateguija, verjetno najpomembnejšega avtohtonega latinskoameriškega marksista v času med dvema vojnama. Ernesto je sodil, da boja proti peronizmu ne bi smeli omejiti na Argentino, ampak da je treba v obsegu cele Latinske Amerike začeti bojni pohod proti bedi, zaostalosti, odvisnosti in diktaturam. Zato je želel, da bi z Albertom Granadosom prepotoval čim več latinskoameriških držav in se seznanila z razmerami. Tako sta spoznala sta tisto drugo, temnejšo plat Južne Amerike, težko življenje latinskoameriških staroselcev, revščino, gobavost, neurejene socialne razmere. Na tej poti se je prebudila Ernestova revolucionarna narava, ki je težila k pravičnosti in spoštovanju vseh in vsakogar.
Bolivijski dnevnik je opis zadnjega obdobja življenja legendarnega južnoameriškega revolucionarja Che Guevare v bolivijskih pragozdovih, kamor se je umaknil s skupino ljudi, ki jih je uril za gverilski boj, pred ameriško obveščevalno službo. Bolivija naj bi nudila največ možnosti za akcije, ker je bila levica v tej deželi razbita in neenotna in Che je mislil, da bi se lahko začel proces novega zbiranja najtrdnejših revolucionarnih sil okrog gverile, ki bi bila njihovo jedro in opora. Menil je, da je Bolivija tako razočarana, da je ne bo težko dvigniti na noge in k orožju. Poleg tega pa leži prav v srcu kontinenta in bi bila idealna pozicija za nadaljnje širjenje revolucionarnega ognja. Američani so 9. oktobra 1967 Che Guevaro izsledili in kasneje ubili v majhni, skriti in pozabljeni vasi Igueras.
Poseben gost večera bo Jadran Sterle, prevajalec Bolivijskega dnevnika. Jadran Sterle je konec sedemdesetih dve leti živel na Kubi. V tem času sta ga posebej navdušili dve knjigi: roman Kraljestvo tega sveta, ki ga je napisal Alejo Carpentier in Chejev Bolivijski dnevnik, ki ga je takoj začel prevajati. Sterleta je pri Che Guevari navdušil "etični moment, ki je bil vseskozi prisoten v njegovem delovanju in pisanju; neomajna želja, da se odpravi krivica, ki jo bogati izvajajo nad revnimi". Pogovor s prevajalcem bo vodila Simona Kopinšek.
Vabljeni! Vstopnine ni.
Program KID KIBLA podpirajo Ministrstvo RS za kulturo, Mestna občina Maribor in Urad za mladino RS. KIBLA je del Mreže multimedijskih centrov Slovenije M3C.
Info:
Vlasta Barl
vlastab@kibla.org
Novico je napisal uporabnik kibla
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje