Predstavili se bodo s projektom Skupno v skupnosti, v katerem raziskujejo sedemdesetletno zgodovino zadružnih domov kot družbene infrastrukture. Slovenski paviljon bo vrata odprl 23. maja, zaprl pa jih bo 29. novembra.
Kot so sporočili z ministrstva na kulturi, bo njegov komisar Matevž Čelik Vidmar, direktor Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO), ki je tudi producent predstavitve. Predstavniki ministrstva in snovalci bodo izbrani projekt podrobneje predstavili v ponedeljek, 18. novembra, ob 12. uri na ministrstvu.
Kurator 17. beneškega arhitekturnega bienala Hashim Sarkis je razstavo povezal s temo Kako sobivamo? (How Will We Live Together?). Kot pravi, potrebuje človeštvo "novo prostorsko pogodbo", s katero bi vstopili v prelomno leto 2020 in se zazrli v prihodnost. "V kontekstu, ki ga določajo vse večja politična razhajanja in ekonomske neenakosti, se obračamo na arhitekte, da si zamislijo prostore, v katerih bomo lahko prijazno sobivali: skupaj kot človeška bitja, ki se, ne glede na vse večjo individualizacijo, želijo povezovati med seboj in z drugimi vrstami v digitalnem in realnem prostoru," razmišlja kurator, ki poziva k združevanju v smeri ustvarjanja novih družin, usmerjenih v iskanje bolj raznolikih in dostojanstvenih bivanjskih prostorov.
Arhitekte, ki bodo soustvarjali prihodnji bienale, je spodbudil, da v svoja dela vključijo tudi ljudi iz drugih strok, na primer umetnike, gradbenike, rokodelce, pa tudi politike, novinarje, sociologe ter občane. S tem si želijo na arhitekturnem bienalu priznati še eno pomembno vlogo arhitektov – da so zanesljivi skrbniki prostorske pogodbe.
Hkrati si na prihodnji izdaji bienala želijo predstaviti, da arhitektura, prav zaradi svoje materialne, prostorske in kulturne specifike, navdihuje različne načine današnjega bivanja.
Na zadnjem, 16. arhitekturnem bienalu leta 2018 je Slovenijo zastopal projekt Živeti z vodo, ki je s 13-člansko mednarodno skupino arhitektov, krajinskih arhitektov, urbanistov, raziskovalcev in strategov nagovarjal k razmisleku različnih strok o prihodnjih posegih v prostor v povezavi z vodo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje