Gre za arheološko-zgodovinsko razstavo, ki so jo novembra lani pripravili v Tolminskem muzeju. Postavitev osvetljuje območje Posočja s pomočjo arheoloških najdb in različnih zgodovinskih predmetov, ki so vezane predvsem na navzočnost različnih vojska na tem območju. O njihovi navzočnosti pričajo najdbe orožja iz različnih arheoloških obdobij s posoških najdišč.
Kot prostor stika različnih kulturnih in etničnih skupin spremlja Posočje zgodovina večne meje in razmejitvene črte. Skozi tak vidik je njen pomen mogoče spoznavati tudi na razstavljenem kartografskem in slikovnem gradivu.
Utrdbeni sistemi Posočja
Posebna pozornost je namenjena prikazu utrdb in utrdbenih sistemov - poznorimskih alpskih zaporov iz 3. in 4. stoletja, gradu na Kozlovem robu, ki je prvič omenjen v 11. stoletju, trdnjave Kluže iz konca 15. stoletja, utrdbe iz 19. stoletja (utrdba na Predelu in utrdbi Kluže in Fort Herman) ter Alpskemu zidu in Rupnikovi črti ob rapalski meji iz prve polovice 20. stoletja.
Vojašnice v Posočju spremljamo že od konca 19. stoletja, prva osrednja vojašnica v Tolminu pa je bila zgrajena šele dve leti pred 1. svetovno vojno.
Z razstavo Ob večni meji koprski Pokrajinski muzej in Tolminski muzej nadaljujeta uspešno sodelovanje, ki se je začelo v letu 2007 z gostovanjem razstave Življenje ob železni cesti v Kopru in razstave Godci god'jo prav na glas v Tolminu.
Razvoj fibule skozi dve tisočletji
Novembra v Pokrajinskem muzeju pripravljajo še razstavo S fibulo v fabulo, s katero se bodo predstavili tudi drugi muzeji, ki delujejo na območju jugozahodne Slovenije. Postavitev bo predstavljala razvoj fibule na območju južne Primorske v obdobju 2.000, let od prazgodovinske in rimske dobe do zgodnjega srednjega veka, pri njeni uresničitvi pa bodo sodelovali še Notranjski muzej iz Postojne, Goriški muzej Kromberk-Nova Gorica in Tržaški muzej.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje