Joseph Roth, čigar pariško življenje lahko spoznavamo v NUK-u, je bil podobno kot še en dunajski pisatelj judovskega rodu Stefan Zweig avtor, čigar delo predstavlja krhkost človeške eksistence v obdobju razpada evropskega sistema nacionalnih držav med obema svetovnima vojnama. Oba sta pisatelja, ki kadrirata dogodke, katerih sosledje je bila pripoved o preobrazbi kulturno bogate srednje Evrope v tuzemski pekel. Predstavnik tega sveta je tudi glavni junak Rothovih najbolj priljubljenih romanov Radetzkyjeva koračnica in Kapucinska grobnica, ki je po rodu Slovenec in nosi priimek von Trotta. To je mož, ki nemočno in resignirano opazuje propad nekdaj mogočne monarhije in prehod nove avstrijske družbe v obdobje nacizma.
Avtorja razstave, ki je bila že na ogled v dunajskem Literaturhausu (Hiši Literature), sta literarni zgodovinar in direktor Hiše literature Heinz Lunzer in njegova žena Victoria Lunzer Talos. Oba veljata za odlična poznavalca življenja in dela Josepha Rotha. Rothova pariška leta zakonca predstavljata prek dokumentov, ki sta jih zbrala iz osebnih in institucionalnih arhivov in knjižnic po vsem svetu.
Oris življenja Josepha Rotha
Joseph Roth se je kot Moses Joseph Roth leta 1894 rodil v galicijskem mestu Brody. V Lvovu in na Dunaju je študiral filozofijo in nemško književnost. Po prvi svetovni vojni, v kateri je kot vojak padel v rusko ujetništvo, je Roth deloval kot novinar in bil med letoma 1923 in 1932 dopisnik nemškega dnevnika Frankfurter Zeitung. Kot izseljenec pred nacizmom je Roth leta 1939 umrl v revščini. Med Rothovimi najprepoznavnejšimi deli so romani Hotel Savoy, Beg brez konca, Desno in levo, Antikrist in noč ter povest Legenda o svetem pijancu.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje