Do 2. oktobra se bodo v okviru festivala Ex ponto zvrstile predstave iz Rusije, Irana, Turčije, Makedonije, Španije, Slovaške, Hrvaške in Slovenije. Glavni spored se bo odvijal na treh odrih: v SNG-ju Drami Ljubljana, Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) in Stari elektrarni. Festival je v Drami odprlo Moskovsko gledališče nove generacije s predstavo Sanje izgnanstva v režiji Kame Ginkasa. Predstavo je Ginkas v sodelovanju z moskovskimi študenti režije zgradil okrog motivov slikarstva Marca Chagalla.
Osrednji del trilogije
Letošnja izdaja festivala predstavlja osrednji del lani začete trilogije, ki jo zaznamujejo gostovanja gledaliških produkcij iz vzhodne Evrope. Naslov Življenje brez meja skuša poleg tradicionalnih pojmov družine, vere in jezika zaobjeti tudi novosti, ki jih je prinesla globalizacija - predvsem internet, medije in nova sredstva komunikacije.
Ruske Sanje izgnanstva
Predstavi Moskovskega gledališča nove generacije bosta sledili iranski predstavi gledališča Bazi iz Teherana, ki ju je režiral Attila Pessyani. Predstava Nema pripoveduje o Helen Keller, gluhi, nemi in slepi deklici in njenem odnosu z učiteljico Anie Sullivan. Zgodba skuša osvetliti zapletene odnose, ki se tkejo med učiteljico in učenko ter med materjo in hčerjo. Predstava Grenak kot med je nadaljevanje Neme, vendar gre za samostojno zgodbo, ki se vrača k univerzalni tematiki boja med dobrim in zlim.
Večna vprašanja grškega mita
Iz Turčije bo Ex ponto obiskala predstava Ojdip v eksilu, kot jo je priredila in režirala Sahika Tekand. Predstava v izvedbi studia Oyunculari iz Carigrada je priredba Sofoklejevega Ojdipa v Kolonu. Avtorica si jo je zamislila kot sojenje, ki naj bi ponovno odprlo nekatera že davna vprašanja o tragični Ojdipovi usodi.
Makedonijo bo zastopal Shakespearov Vihar v režiji Aleksandra Popovskega in izvedbi Turške drame iz Skopja.
Premiero bosta v okviru Ex ponta doživeli tudi dve slovenski predstavi oz. koprodukciji. Žabe, poetična drama Gregorja Strniše v režiji Slobodana Milatoviča, so nastale v koprodukciji Ex ponta in KIC-a Budo Tomovič iz Podgorice. Predstavo Marš - Visoka pesem B. M. Koltesa je režiral Ivica Buljan, sodelovala pa sta tudi NHK Ivana pl. Zajca z Reke in Mini teater Ljubljana.
Prvič bosta na Ex pontu zaživeli tudi predstavi Dragice Potočnjak in Tomaža Štrucla Che Guevara (izvedba SMG), ki skuša na svež način obravnavati eno najbolj prepoznavnih revolucionarskih usod novejše zgodovine.
Vsakdan urbanega predmestja
Fužinski bluz Andreja E. Skubica, roman, ki je leta 2001 temeljito spremenil naše predstave o uporabi pogovornega jezika v literaturi, je v dramski različici režirala Ivana Djilas, uprizorila pa ga bo ekipa SNG-ja Drama Ljubljana. Zgodba se vrti okrog ljubezni, osamljenosti in hrepenenja po nedosegljivem.
Nasilje španske Klavnice
Španijo bo zastopala predstava Zgodovina klovna Ronalda McDonalda, režijo podpisuje Rodrigo Garcia; predstavo bo izvedlo madridsko gledališče La Carniceria. Delo, zvesto tradiciji španskega avantgardnega gledališča, vsebuje veliko črnega humorja in fizičnega nasilja, ki privede do simboličnega uničenja teles. Gre za teater, ki se vneto upira uniformiranosti, ki jo prinaša globalizacija.
Predstava I. Bauersime z naslovom Norway.Today v režiji Vladislava Fekete in izvedbi Divadla Andreja Bagara iz Nitre bo zastopala Slovaško. Bauersima je tekst napisal na podlagi članka iz časopisa Der Spiegel o skupnem samomoru dvojice, ki se je spoznala prek interneta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje