Z uvodnimi besedami je zgodbo češkega atleta in tekača Emila Zatopka (1922–2000) osvetlil novinar Boštjan Videmšek, na čigar besedilo so se v Anton Podbevšek Teatru (APT) naslonili za predstavo Lau(f)story. Odrska postavitev v režiji Matjaža Pograjca bo drevi premierno uprizorjena pod streho tega novomeškega gledališča.
Tek v vsakršnih razmerah in vojaških čevljih
"Emil Zatopek je bil v teku na dolge proge to, kar je bil Edmund Hillary v alpinizmu – človek, ki je prvi razmikal meje za vse, ki so mu sledili," je o Zatopku, ki je začel teči med drugo svetovno vojno, v gledališkem listu zapisal Janez Penca.
Začel je redno vaditi, kar je bila v medvojnem času njegova "terapija". Vadil je v vsakršnih razmerah, obut v težke vojaške čevlje in večkrat debelo oblečen. Ko je Zatopek zaslovel, je češkoslovaška komunistična partija "njegovo moč, voljo, talent in večno otroško, o posledicah redko ali nikoli razmišljujočo osebnost" zlorabila in "po uporabi" zavrgla, pa beremo v Videmškovem zapisu.
Zagovornik socializma s človeškim obrazom
Zatopek se je zavzemal za "socializem s človeškim obrazom" in je bil posledično moteč za češkoslovaški totalitarni socializem. Moteč je bil, "ker se je s svojim telesom postavil po robu sovjetski okupaciji Češkoslovaške".
"Ker ni želel ovajati sotekmovalcev, prijateljev in znancev. Ker je v času, ko je bila železna zavesa najvišja in hladna vojna na vrhuncu, povezoval Vzhod in Zahod ter deloval nad ideologijo," je še zapisal Videmšek.
"Ker ni ne znal ne zmogel sovražiti"
"Ker je verjel v prakso in ne v teorijo. Ker je prepoznal laž in veliko iluzijo. Ker je tekel in ne sedel. Ker je množično rušil svetovne rekorde in osvajal olimpijske zlate medalje, a ostajal – človek. Ker ni hotel, a hkrati tudi ne zmogel biti nekdo drug. Ker je živel na visokih obratih, ob maksimalnem izkoristku kisika, kjer je slika sveta bistveno drugačna. Ker ni ne znal ne zmogel sovražiti," še beremo v Videmškovem zapisu.
V sodelovanju s fakulteto za šport
V predstavi, ki so jo v APT-ju pripravili v sodelovanju z ljubljansko fakulteto za šport, nastopajo Jurica Marčec, Klara Kastelec, Nika Ivančić, Anja Đurinović Rakočević, Inan Du Swami, Aleš Kranjec in Petra Vidmar.
Dramaturgija je poleg režije delo Matjaža Pograjca, koreografija Branka Potočana, scenografija Sandija Mikluža in Denisa Goje. Za kostumografijo je poskrbela Nataša Recer, za glasbo pa dvojec Silence, torej Boris Benko in Primož Hladnik.
Premiera predstave Lau(f)story v Anton Podbevšek Teatru bo drevi ob 20. uri, v tem mesecu pa sledi še sedem ponovitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje