Marko Tomaš je pesnik in kolumnist, nedavno je v Ljubljani skupaj s kolegom po peresu in sorojakom iz Tuzle, ki živi in ustvarja v Sloveniji, Damirjem Avdićem predstavil svojo novo pesniško zbirko Zbogom, fašisti. Zbirko je v slovenščini izdala založba Sanje kot tudi njegovo prvo zbirko Črni molitvenik.
Tomaš je objavil že osem pesniških zbirk in Zbogom, fašisti je starejša zbirka, ki je nastajala v času, ko je Tomaš živel v Splitu in tam vodil založbo Utopia. Rojen je bil pred 38 leti v Ljubljani, odraščal pa je Mostarju. Se pa je v življenju veliko selil. Vsako mesto je na njem pustilo pečat. V Splitu je živel pred desetimi leti: "Ta zbirka je večinoma napisana v Splitu, ko sem tam živel. Nekako je naznanila konec nekega obdobja v mojem življenju in prehod v nekaj novega. Človeka, še posebej pesnika, zagotovo zaznamuje tudi prostor. Način mojega pisanja včasih določa tudi kot, pod katerim sončni žarki padajo na mesto ali ulico, kjer preživljam čas. Res so me močno izoblikovali vsi kraji, kjer sem živel." Nanj je vplivala tudi Ljubljana, kjer se je rodil pred 38 leti in kamor se pogosto vrača. Kako se je to zgodilo? "Razlog je bil SFRJ, premestitev jeklenih kril naše armade. Tako sem se rodil v Ljubljani."
Seme sovraštva
Marko je živel še v Somborju, Sarajevu, Splitu in Zagrebu, danes pa spet živi v Mostarju od kod je njegova mati. Kot sam pravi, sta Mostar in Vukovar postala simbola nestrpnosti med narodi. In to se ni zgodilo naključno: "Po mojem mnenju je nasilje, ki se tam dogaja, pravzaprav poskus, da se prav v krajih, kjer je bilo jugoslovanstvo najbolj ukoreninjeno, uniči sleherna, tudi najmanjša ideja, da ta ideja znova vzklije, oziroma da se zaseje seme sovraštva in nestrpnosti, da bi se zatrla zamisel o skupnem življenju."
Tomaševe kolumne kritične do družbe
Poleg pesmi piše tudi kolumne in v njih ostro kritizira družbo. Na portalih Lupiga.com in Žurnal.info lahko beremo Tomaševe kolumne, ki nosijo pečat njegove poezije: "Trudim se, da bi bilo v mojem novinarskem delu zaznati tudi moje pesniško ustvarjanje. Kolumne so zelo sentimentalne. To je nekakšen moj osebni pečat, poskušam, da se glas, ki se je oblikoval skozi poezijo, odraža tudi v tistem, kar pišem v svojih kolumnah."
Ko poezija teče
Predstavitev zbirke Zbogom, fašisti v knjigarni Sanje je moderiral umetnik Damir Avdić iz Tuzle, ki živi in ustvarja v Sloveniji. Prav Tomaš je pred leti organiziral prvi koncert Damirja Avdića v Mostarju. Pogosto se srečujeta ob knjižnih in glasbenih dogodkih v vsej regiji. Damirju Avdiću je poezija Marka Tomaša všeč, ker: "Njegova beseda teče kot nekakšen rokenrol, dobro bi se podala tudi h glasbi. V teh prostorih je kar nekaj dobrih pesnikov, Faruk Šehić, Miloš Živanović ... Vse to so ustvarjalci, katerih poezija teče."
Piše roman v Mariboru?
Marko zdaj počiva v Mariboru. Menda je začel pisati nov roman. Čeprav o tem za zdaj ne govori preveč in z nasmeškom dvoumno pojasnjuje: "Pišem in ne pišem. Bomo videli. Če ga bom dokončal, ga pišem, če ne bom, ga ne pišem." Do novega romana ali nove pesniške zbirke pa uživajmo v dvojezični zbirki Zbogom, fašisti, ki jo je prevedla Aleksandra Rekar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje