Grlićev četrti, zadnji film
Rajko Grlić je scenarij za film napisal skupaj s pisateljem Antejem Tomićem, s katerim je v preteklosti med drugim sodeloval tudi pri filmu Ustava Republike Hrvaške, ki je poleg festivalskega uspeha doživel tudi velik uspeh v kinematografih. Režiser film vidi kot ljubezensko zgodbo, globoko potopljeno v hrvaško realnost, hkrati pa ga, kot že tri pred njim, napoveduje kot svoj zadnji film, saj meni, da je prišel v leta, ko bi se moral ustaviti.
Kljub temu je srečen, da se je po sedmih letih vrnil na snemanje: "Presenečen sem nad sabo, kako močno me veseli snemanje, delo z igralci, kamero. Dela me mlajšega, bistrejšega in za zdaj mi gre dobro," je dejal. O tem, ali pričakuje, da bo film doživel takšen uspeh kot Ustava Republike Hrvaške, pa ne želi ugibati. "Za film nikoli ne veste, kaj bo z njim. To je alkimija, ki se na koncu zgodi ali ne. Vi storite vse, da bi se to zgodilo, a ne moreš vedeti," je pojasnil.
Zgodba spremlja uspešnega zagrebškega odvetnika, ki se postavi po robu močni stranki, zaradi česar kmalu izgubi vse.
"Gre za neko lepo ljubezensko zgodbo, potopljeno v nekaj, kar ni najbolj zdravo in najboljše, in to so ljudje, ki poskušajo to zgodbo malo popraviti," je pojasnil za STA in dodal, da hrvaška resničnost ni nekaj najlepšega na svetu.
V filmu med drugim igrajo Živko Anočić, Jelena Đokić, Boris Isaković, Janko Popović Volarić, Emir Hadžihafizbegović, Srđan Grahovac, Katarina Bistrović Darvaš, Ksenija Marinković, Marina Redžepović, Angela Nedyalkova, Anita Schmit, Doris Šarić Kukuljica, Siniša Ružić in Dejan Đonković.
Finančno ga je podprl Hrvaški avdiovizualni center (Havc), producent filma je Interfilm, koproducenti pa prihajajo iz Bolgarije, Bosne in Hercegovine, Turčije, Srbije in Črne gore.
Od filma do knjige in imaginarne akademije
Režiser, scenarist, profesor in pisatelj je do zdaj ustvaril 11 igranih celovečernih filmov, štiri celovečerne dokumentarce, 16 kratkih filmov in 14 televizijskih dokumentarcev. Štiri izmed igranih celovečercev z naslovi Čaruga, Karavla, Naj ostane med nami in Ustava Republike Hrvaške je posnel v slovenski koprodukciji, lani pa je v prevodu Ženje Leiler Kos v Slovenski kinoteki izšla tudi njegova avtobiografija Še ne povedane zgodbe: režiserjeve beležke o izgnanstvu, družini in filmu.
Rajko Grlić je tudi ustanovitelj in dolgoletni umetniški vodja filmskega festivala v Motovunu, ki se je letos preselil na Petehovac v Gorskem kotarju, ter Imaginarne filmske akademije v Grožnjanu, še poroča STA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje