Razstava, ki je nastala v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Celje in Muzejem narodne osvoboditve Maribor, po tematskih sklopih predstavlja oblike množičnih in zasebnih praznovanj ter vsakodnevne oblike druženja v 20. stoletju. Obiskovalce spremljava pesmi Janeza Milčinskega - Ježka popeljali skozi štiri tematske sklope: Mesto - vas, Javno - zasebno, Želeno - nezaželeno ter Moški - ženska.
Življenje med domom in gostilno
V prvi sobi (Mesto - vas) vaška gostilna in mestna kavarna predstavljata osrednjo družabno sceno časa. Biljardna miza je vezana na dogajanje v kavarni, kegljanje pa na gostilno. V drugi sobi (Javno - zasebno) se za izbranimi temami javnega družabnega življenja v društvih, kulturnega in tudi cerkvenega življenja skriva zasebno življenje, ki ga razkrivata ozadje promenade in vsebina komode.
Tretja soba (Zaželeno - nezaželeno) z osrednjo sceno kinematografske dvorane prikazuje različne kotičke dogajanja v enopartijskem socialističnem sistemu v obdobju 1945-1990. Zaželeno družabno življenje je bilo namenjeno tudi ohranjanju in krepitvi povezanosti med ljudstvom na eni ter državo in političnim sistemom na drugi strani. Ves čas pa so obstajale tudi nezaželene oblike, v trših obdobjih sicer skrite za štirimi zidovi, v novejših obdobjih pa so pomembno pripomogle k spremembi režima.
Poigravanje s klišeji
V četrti sobi (Moški - ženska) modro-rožnata barva v vsebinsko izčiščeni sobi simbolično opredeljuje temo, izbrane fotografije moških in žensk s konca 20. stoletja pa dajejo sobi pečat časa.
Razstavo Podobe družabnosti spremlja tudi zbornik, ki poleg strokovnih člankov prinaša tudi recepte za pripravo jedi iz različnih vojnih obdobij in navodila za nekatere skoraj pozabljene igre in uganke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje